אמנות חקלאית למרגלות הגלבוע כיתוב רכבת העמקאמנות חקלאית למרגלות הגלבוע
אמנות חקלאית מפסגת התבור

אמנות חקלאית היא ז’אנר אמנותי ייחודי, המוציא את האמנות מבין כותלי המוזיאון, והופך אותה למונומנטלית בדו-ממד. הציורים החקלאיים הידועים בשדות עמק יזרעאל נראים היטב מפסגת התבור.

בכתבה, שפורסמה ב-Mynet בשנת 2014, סופר על פטר וינר, צייר השדות מקיבוץ מעוז חיים, אשר הקדיש את ציורו באותה השנה לאריק איינשטיין ז”ל.

“היוזמה לצייר את אריק היתה של ענת מור מתל-יוסף, שפנתה אליי כדי שאצייר אותו באחד משדות הקיבוץ”, סיפר וינר.

“כיוון שבדרך כלל אני מצייר בשדה של עין-חרוד איחוד, פניתי לשני הקיבוצים והם הסכימו לשתף אתי פעולה, כך שהציור נעשה במקום הקבוע, כיוזמה שלי יחד עם אנשי הגד”ש של עין-חרוד איחוד ושל תל-יוסף, שעזרו לי בעבודה”.

באתר חטיבה 14, שכונתה “חטיבת המחץ” במלחמת יום הכיפורים, כתב רוט את שלבי היצירה החקלאית:

“פיתוח הרעיון, הכנת סקיצה ותוכנית הציור (כולל מידות של כל פרט ופרט).

הכשרת השדה וסימון פרטי הציור באמצעות מוטות עץ.

זריעה, תוך שימוש בזני חיטה שונים (נובמבר).

התווית הפרטים באמצעות טרקטור עם דיסקוס והשלמה באמצעות ריסוס (ינואר).

הציור משנה גוונים (ירוקים) תוך צמיחת החיטה ועד הבשלתה (חומים).השנה, הקיץ  הגיע מוקדם מתמיד והצהוב “השתלט” על  מרבית השטח כפי שמשתקף בתמונות מחודש אפריל. במחצית הראשונה של חודש מאי אמורים הקוצרים לעלות ברינה על השדה.”

עונת הקציר הקרבה ובאה היא הזדמנות מצוינת לטפס לפסגות ההרים, הסובבים את עמק יזרעאל, ולנסות לאתר את היצירות כבר בשלבי הביצוע.

אמנות קרקע / חקלאית החלה כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, כאשר אמנים החלו לעסוק באמנות קונספטואלית (רעיונית, תפישתית). אחד הבולטים בתחום היה אמן, שיצר לשון חוף מלאכותית מסולסלת כשבלול. השראתו הגיע ממזח שבו אהב לשהות בשעות הפנאי.

בחופשה הקרובה שלכם במלון קיבוץ לביא, אתם מוזמנים להתעדכן במתרחש באזור ולגלות מיזמים נוספים ומופלאים, המחברים בין יצירת האדם והעולם הסובב אותו. בחג השבועות, אפשר יהיה לבקר בתערוכות נוספות באזור, וליהנות משפע של פעילויות וחגיגות ביכורים.

קיבוץ לביא מקיים גם הוא חגיגת ביכורים, כמיטב המסורת ומשלב את הפן החקלאי של מסיבות סיום הקציר עם הפן המסורתי – דתי: קריאת מגילת רות, תיקון ליל שבועות ועוד.