אנדרטת הלוחם הבדואי
אנדרטת הלוחם הבדואי

עם פרוץ מלחמת השחרור פנו ראשי שבט בדואי קטן שבכפר טובא שבגליל העליון, בסמוך לראש פינה – אל מפקד הפלמ"ח יגאל אלון, והביעו את רצונם להצטרף אל היהודים במאבקם נגד ערביי האזור. השבט נענה בשמחה ע"י יגאל אלון, וקיבל את השם: פל-הייב; צירוף של פל"מח ושם השבט: אלהייב.

היסטוריית הלוחם הבדואי
מאז הפלמ"ח הצטרפו הבדואים גם לצה"ל, ואל השבט הקטן מהגליל העליון הצטרפו עוד שבטי בדואים רבים מכל הארץ. הלוחמים הבדואים קיבלו מקום של כבוד גדול כגששים. שמומחיותם היא בהבנת השטח, והעברת המידע הלאה.

עם השנים הוקמה יחידת גששים מיוחדת, ולאחר מכן גם גדוד סיור בדואי. בנוסף, ניתן לפגוש לוחמים בדואים ביחידות צה"ל רבות נוספות. רבים הם בני העדה הבדואית שאף עושים קריירה צבאית ארוכת שנים בצה"ל ובמג"ב, כולל נגדים וקצינים רבים ופורצי דרך.

אתר האנדרטה
כ-20 ק"מ ממלון לביא, על כביש 77, צופה על מאגר אשכול השלו, הוקמה אנדרטה לזכרם של הלוחמים הבדואים האמיצים. המקום מאפשר תצפית נפלאה על האזור כולו, שבו שוכנים רבים מהשבטים הבדואים שקשרו את חייהם באומץ לב ראוי הערצה לעם ישראל ולמדינת ישראל.

האתר לזכר הלוחם הבדואי מטופח מאוד. מלא במדשאות ובגינות קטנות, המסמלות כל אחת עניין אחר. גינת פרחים צבעוניים וגינת צמחי תבלין ריחניים. אבני שיש גדולות עם שמות הנופלים. וגם בית יד לבנים, המנציח באופן אישי, באמצעות ספר זיכרון ופריטים נוספים כל אחד מהלוחמים היקרים שנתנו חייהם למולדת.

חלק מהאתר נראה כגן פסלים, העומדים לצד שביל אבנים שחורות. השביל המתעקל מסמל את דרכי הטשטוש לאורך הגבולות. אותן הדרכים שאותם מכירים הלוחמים הבדואים, הגששים המיומנים, טוב כל כך – בעוברם על הדרכים הללו שוב ושוב – במטרה לזהות כל דבר חשוד, ולהתריע, וגם לתת מענה בעת הצורך.

כעת, בימים הסמוכים ליום העצמאות ויום הזיכרון; אנו ממליצים לאורחי מלון לביא – לכו, הביטו וראו, וחלקו כבוד ללוחם הבדואי.