בין דגניה לכנרתחצר דגניה
בין דגניה לכנרת

ארץ ישראל מלאה בהיסטוריה; היסטוריה עתיקת יומין של העם היהודי – היסטוריה ההולכת אחורה 2000 ושלושת אלפים שנה. אך, יש גם היסטוריה עתיקה פחות – בת פחות מ-150 שנה. היסטוריה זו – שאמנם בטווח החוט ההיסטורי של עם ישראל – היא צעירה מאוד; יש בה חיות גדולה של העם היהודי בארצו. מדובר בתקופה שבה העם הגולה – שב לארצו. תקופה בה התחוללו מהפכות גדולות ועצומות, שבעקבותיהן קמה לה מדינת היהודים בארץ ישראל.

תקופה זו של חלוצי הארץ ומייסדיה, היא תקופה שראוי לזכור, וכדאי להכיר. מלון לביא נמצא כ-20 ק"מ בלבד משתי פיסות רציניות של תקופה היסטורית זו. אנו מזמינים אתכם לבקר בשתי חצרות היסטוריות היושבות על שפת אגם כינרת, האחת היא חצר דגניה והשנייה היא חצר כנרת. בואו לחוש בפיסת היסטוריה.

חצר דגניה, חצר הראשונים
דגניה ידועה גם בשמה "אם הקבוצות" – וזה בשל העובדה שהיא היוותה מעין אב טיפוס לקיבוצים שקמו אח"כ בעקבותיה. שם נוסד החזון. חזון השותפות. חזון העבודה. היא נולדה רשמית ב-1910 תרע"א. החצר שהוקמה שם סמלה יותר מהכול את השותפות. שותפות בכל. צריף מגורים משותף. חדר אוכל משותף. הייתה שם גם רפת, מחסן תערובת ומחסן תבואות. מבנים שנבנו מאבן בזלת יפה ומקומית, עם גג אדום ואירופאי לראשם.

ב-1980 כאשר מלאו 70 שנה לקבוצת דגניה – החליטו החברים – כי במקום להשאיר את המבנים הללו להתפורר, או להפוך אותם למוזיאון בלבד; להשמיש אותם מחדש כבניינים פעילים. לפיכך, הוקמה שם ספרייה, מועדון לחבר, המזכירות של הקבוצה עברה לשם, וגם ארכיון ומוזיאון – המשקף את חיי הקבוצה של פעם, ומציג ממצאים מרתקים שיעזרו לכם לצלול אל התקופה המרתקת בין שלל הפריטים המוצגים במוזיאון.

חצר כנרת – רוח ופרקטיקה
גם בחצר זו התהוותה המהות, התוכן וגם הפרקטיקה של היישובים החקלאיים בארץ ישראל – קיבוצים ומושבים כאחד. מדובר בחווה שמטרתה הייתה בראש ובראשונה ללמד ולהכשיר את היהודי החדש, שהגיע בעלייה השנייה מאירופה – לעבודת האדמה.

ותוך כדי כך התהוותה במקום גם הרוח, התקווה והחזון – שהנחו אח"כ את יישוב הארץ. לכאן גם הגיעו באופן מאורגן קבוצות, שהגיעו לכאן וגם יצאו מכאן במטרה ברורה להקים יישובים חדשים בארץ ישראל, עם הידע החדש שהם רכשו מעוצמת חברי החווה החקלאית. משנת 2007 הוסבו מבני חצר כנרת למוזיאון ומרכז חינוכי – הפתוחים לציבור הרחב.