בית גורדון
בית גורדון – כשהטבע פוגש הגות ומחשבה

מטיילים בבית גורדון

קיבוץ לביא הוקם ע"י חלוצים דתיים, שהגיעו מאנגליה ברובם, בשנת 1949. אך אין ספק שלהגות על קיבוץ דתי או חילוני – יש מקום נכבד בקיבוץ אחר שהוקם כ-30 שנה לפני קיבוץ לביא. מדובר בקיבוץ דגניה א', שנח לו למטה במרחק של 24 ק"מ בלבד ממלון לביא. ואחד מהאנשים שישבו שם בדגניה, ותרמו רבות להקמתם של קיבוצים רבים בארץ (לפחות מבחינה רעיונית) היה האיש היקר: אהרון דוד גורדון.

אתם מוזמנים להעביר בנעימים את הימים החמים של הקיץ, בתוך מבנה יפה וממוזג – הוא מוזיאון בית גורדון – שיחבר אתכם ואת הילדים באופן מעורר השראה אל ההיסטוריה, החי והצומח של ארץ ישראל , תוך חיבור להגותו של א.ד גורדון – האיש והאגדה.

מי היה א.ד. גורדון?
מוזיאון בית גורדון הוקם כבר בשנת 1935; ומי שמבין מעט בארכיטקטורה יזהה את המבנה המעניין שבו שוכן המבנה שתוכנן במיוחד לצורך המוזיאון – כמתכתב עם בתים תל אביביים רבים של שנות ה-30. מדובר במבנה בסגנון הבאוהאוס, עם מבנה מלבני ומבנה מעוגל לצדו. המבנה עצמו הוגדר מבנה לשימור.

אך פרט למבנה הייחודי, כניסה למוזיאון תזכה אתכם (פרט לאוויר מזגנים מקרר בימות הקיץ החמים) בהצצה להגות של א.ד. גורדון, השזורה באהבתו ובחיבורו העז לטבע. אם לסכם במשפט אחד או שניים את חיבורו של האיש המעניין ושומר המצוות הזה לאדמה ולטבע – הרי שהוא הטיף לחזרה לטבע, אחרי שהוא חש בריחוק של האדם ממחזוריות העונות ומחזוריות היממה עצמה – בתוך כרך הערים המודרניות של אירופה. הוא דיבר על חזרה לעבודת האדמה וגם למזון בריא – מתוך שזירה נפלאה של רעיונותיו באהבת ארץ ישראל וביישום המטרות הללו בהתיישבות הפורחת של העלייה השנייה בארץ ישראל.

לרגליו של האיש המבוגר הזה ואשתו – ישבו צעירים רבים עם ניצוץ בעיניים, ושתו לרוויה את מילותיו מעוררות ההשראה. אנו מקווים שביקור במוזיאון יצליח להעביר גם אליכם, ולו במעט, את הניצוצות שהעלה האיש היקר הזה לטבע, לארץ ישראל ולאדמה.

אגפי המוזיאון

 • אגף הטבע
  באגף זה תצוגה של חי, צומח ודומם של ארץ ישראל, ובעיקר של אזור הכנרת. האגף כולל, בין השאר, לא מעט פוחלצים של יונקים, עופות וחרקים. יש כאן גם אוסף מרשים של צמחיית האזור.
  מאגף זה – נכנסים לחדר המציג את הגותו ואת חייו של א.ד. גורדון.
 • אולם כנרות
  כאן תקבלו הצצה אל ההתיישבות בחבל ארץ כנרות. תראו כאן כלי חקלאות ועוד ממצאים ארכיאולוגיים המספרים את סיפורו של האדם ופועלו באזור. באולם זה, ישנו גם מסך גדול שעליו מוקרנים סרטונים, המסבירים היטב את המוצג במוזיאון.
 • אולם בעקבות ראשונים
  באולם זה מוצגות תערוכות אמנותיות מתחלפות– הקשורות כולן בנושאים בהם עוסק מוזיאון בית גורדון.