יער בית קשת
בית היערן – טיול ביער בית קשת

טיול בבית היערן

יער בית קשת הוא יער גדול ויפה המשתרע על כ-25 אלף דונמים. אך מוזר ככל שזה יהיה, היער הזה לא תמיד היה כאן – ולמעשה, עד שנות ה-40 של המאה ה-20 היה כאן שומם למדי. ואם נדייק אף יותר, הרי שעד מלחמת העולם הראשונה היו באזור עצי אלון עתיקים רבים; אולם הצורך העז שהיה אז בפחם כדי להסיע את רכבת העמק, או כדי לבנות את אדני מסילת הרכבת – גבר על כל אהבה לעצים וליער; ורוב עצי היער נכרתו, על אף שמתיישבי סג'רה האמיצים ניסוי לשמור על היער, אך ללא הועיל.

משנות ה-40 ועד שנות ה-70 עמלה הקרן הקיימת על שיקום האלונים שנותרו כאן, ועל נטיעת אלוני תבור חדשים; כמו גם על נטיעת מחטניים רבים. את רוב הנטיעות בשנות ה-40 ביצעו אנשי חוות סג'רה הסמוכה, שלא מצאו בזמנו עבודה באזור, וממש התחננו שיתנו להם משהו לעשות למען אהבת העם והארץ. והנה כי כן, נפלה בחלקם הזכות של נטיעת היער הנפלא הזה, שלימים קיבל את השם יער בית קשת, על שם קיבוץ בית קשת הצמוד ליער.

בית היערן ומצפור היערן
בית היערן הוא מבנה אבן קטן וחביב, שנבנה כאן בתקופת הנטיעות הגדולות של שנות ה-40. מטרת הבית הזה הייתה פשוטה: העבודה הייתה רבה וקשה, וצל לא היה בנמצא, שהרי היער טרם ניטע… לפיכך, נבנה מבנה האבן הפשוט הזה כמקור צל ומנוחה לעובדים החרוצים. מקום להתאסף בו, לאכול פת לחם ולשתות מים או קפה חם.

למעשה, גם כיום, החליטו להפוך את המבנה הזה למקור של צל ומנוחה, וסביבו הונחו שולחנות קק"ל רבים – המהווים מקום נפלא להתרווח בו לפיקניק נעים תחת צל העצים שניטעו פה ע"י היערנים של אז בהמון אהבה.

מבית היערן תוכלו להמשיך על שביל נוח ומונגש לבעלי מוגבלויות אל מצפור היערן, ומשם להפליג בעיניכם על רמות הבזלת של הגליל התחתון; הר תבור המיוחד והר הגלבוע, גבעת המורה של עפולה וגם בקעת יבנאל הנפרשת שם יפה ושלווה.

אל בית היערן עצמו ניתן להגיע בהליכה קצרה ונוחה מחניון בית היערן – במרחק 14 ק"מ בלבד ממלון לביא.