בית יגאל אלון על חוף כנרת
בית יגאל אלון על חוף כנרת

החודשים ניסן ואייר מלאים בימים מיוחדים – ימים של תקומה, ימים של התהוות וראשית גאולה בארץ ישראל ומדינת ישראל.  לא רחוק מקיבוץ לביא, כחצי שעה נסיעה לחופה היפה של הכנרת בקיבוץ גינוסר, שוכן בית יגאל אלון. בית יגאל אלון הוא מקום שטוב כל כך לבקר בו בימים אלה של ניסן ואייר – כי שם התקומה, ההתיישבות, ההגנה, הלחימה והשקט – מקבלים את מלוא המשמעות. שם אפשר לראות ולהתבונן לעומק במפות ובמסמכים, בתמונות ובכלי עבודה ישנים – אך לא רק. בית יגאל אלון  הוא גם מוזיאון לאנשים חושבים. לאנשים שמעוניינים לקחת צד, להתבונן במה שמוגש לפניהם, ולחוות דעה, להיות חלק מכל התקומה וההתהוות הזו שהוא חלקה של מדינת ישראל וארץ ישראל בכלל – עוד מראשיתה.

מוזיאון לאנשים חושבים
במוזיאון ישנן מספר תצוגות מתחלפות הכוללות גלריה לאמנות, אך ישנם גם מספר עוגנים; כמו הספרייה ומאגר מידע ממוחשב. כמו-כן, המוזיאון מחולק למספר חללים שבהם מוצגים נושאים שונים – אם במסמכים, אם בתמונות, אם במיצגים, אם בעתיקות ואם בשחזורים.

ואלה הם הנושאים שבהם ישנה התמקדות בחללים השונים במוזיאון:

  • היישוב היהודי בגליל בתקופת המשנה והתלמוד.
  • הנוף הגלילי והשפעתו על צורת ההתיישבות באזור.
  • ההתיישבות העברית בארץ ישראל, החל מהעלייה הראשונה.
  • הפלמ"ח – על צורת הלחימה וההגנה שלו. על נשים וגברים באותה התקופה. על הערכים והרוח ששלטה בפלמ"ח, ובמה שהתלווה אליו.
  • חייו של יגאל אלון – מילדותו, דרך נערותו בכפר תבור ובקיבוץ גינוסר, שירותו בפלמ"ח ובצה"ל ועד לתפקידיו השונים בהנהגת מדינת ישראל.
  • מבט על מפעל המים בארץ ישראל תוך כדי התבוננות בימת הכנרת שלנו.
  • מעבר בין צמתי הכרעה שהיו והינם מנת חלקה של מדינת ישראל – מסלול המאפשר להפעיל את מידת הביקורתיות, ולפתח דיון למעוניינים בכך.

ועוד כמה בונוסים
בחצר המוזיאון תוכלו ליהנות מצילה של חורשת הפלמ"ח. זוהי חורשה היסטורית, מלאת פאר, שכן שם התקיימו כינוסים רבים של פלמ"חניקים, בעיקר של פלוגה א', שמפקדה היה לא אחר מאשר יגאל אלון,  וכינוסים היסטוריים נוספים.  האקליפטוסים שתפגשו בחורשה הם עצים וותיקים מאוד, שניטעו ע"י פיקא עוד בשנות ה-30…

במוזיאון נחה לה סירה, שנמשתה ממי הכינרת, כשאלה היו בשפל כבד. מדובר בסירה המתוארכת בין השנים 50 ל-70 לפנה"ס. הסירה עברה תהליך שימור ארוך וקפדני, והוסיפו לה שחזור, שנקבע לפי הממצאים הארכיאולוגיים וההיסטוריים שנאספו.