בית שעריםבית שערים
בית שערים וגבעות שיח' אבריק

לרגלי הכרמל הירוק כל ימות השנה, טובלת בחורש ובקסם גלילי, מלאת אלונים עתיקים, וצופה על השדות הפוריים של עמק יזרעאל – נמה, ובמקביל גם שוקקת – על גבעה ירוקה;  העיירה הציורית, מלאת הרוח, האמנות והיופי – קריית טבעון. וכנראה שלא סתם קיבלה טבעון את כל מעלותיה, שכן כאן ממש בחלק המזרחי של טבעון שכנה פעם עוצמה רוחנית גבוהה וחשובה. כאן, קבע רבי יהודה הנשיא את מושבו. רבי יהודה, מנהיגו הרוחני של העם היהודי, כמאתיים שנה לפני הספירה. רבי יהודה הנשיא עורך המשנה.

עתיקות עם הסטוריה מרשימה
בית שערים הייתה במשך כמה מאות שנים (בתקופתו של הורדוס ושלטון הרומאים אחריו) אחת מהערים החשובות ביותר לעם היהודי.  ולפיכך, ניתן לראות כאן שרידים רבים, שחלקם נשתמרו באופן מדהים עד היום. אפשר לראות כאן בית כנסת מלבני וגדול, הבנוי מאבני בזלת. וגם מערות רבות ישנן כאן – חלקן מערות קבורה, ובחלקן ניתן לראות ארונות קבורה של ממש. באחת המערות נמצא תבליט מנורה מרשים, ועוד חריטות ותבליטים במערות הרבות והרחבות שבבית שערים. מלים עבריות ויווניות מסותתות באבן, מרמזות על שהיה כאן בעבר, ועל האנשים שנקברו במערות השונות. באחת המערות ישנו מיצג מוזיאוני מרשים, המעביר אתכם במבוך החללים הקטנים, שבתוך מערה אחת גדולה ומרשימה.

על גבעות שיח' אבריק
במקום הזה מלא הרוח, שהיה נטוש במשך כמעט אלפיים שנות הגלות – חזרו יהודים במלוא הדרם – ליישב ולטעת שורש. אחד מהאנשים המופלאים שתרם להתיישבות החדשה כאן, ההתיישבות שהיום היא טבעון, הוא לא אחר מאשר השומר האגדי אלכסנדר זייד.  כאן על פסגת בית שערים, כיבדו את זכרו של השומר הגיבור, שנרצח ע"י ערבים ב-1938, במה שהיום הוא אחד מרחובותיה הפסטורליים של קריית עמל, שבקריית טבעון – כבוד מלכים. פסל ברונזה בנו כאן על ראש גבעת שיח' אבריק, על שם קבר השיח' שלמרגלות סוסו הגבוה של זייד.

רם ונישא עומד הפסל, בדמות סוס חזק ואיש רכוב עליו ושמו אלכסנדר זייד, שמצל בידיו ומשקיף על עמק יזרעאל הפרוש תחתיו, ממש ממש כפי שעשה בחייו. את הפסל, תוכלו לראות בקלות בהגיעכם מדרום אל מלון לביא –  בעברכם בכביש 772,  בין צומת התשבי לצומת השומרים – כשהמושב הדתי שדב יעקב מימינכם, ופסלו של השומר האגדי משמאלכם – משקיף בגבורה, ומזכיר שחזרנו אחרי אלפיים שנות גלות, ועכשיו אנחנו כאן!