מערת הארונות בבית שערים
בעקבות המשנה בגליל ובעמק

חופשה במלון קיבוץ לביא היא הזדמנות מצוינת לבקר בשני אתרים חשובים ומרתקים הקשורים קשר ישיר אל המשנה. בגן הלאומי ציפורי ובגן הלאומי בית שערים תחוו חוויה רוחנית והיסטורית יוצאת מן הכלל.

1) גן לאומי ציפורי:

ציפורי היתה עיר עתיקה במרכז הגליל התחתון, בירת הגליל, וכיום אתר זה הוא גן לאומי המשתרע על שטח של כ-16 קמ”ר, שנפתח לציבור בשנת 1992.

נותרו במקום שרידים של עשרות פסיפסים יפהפיים מהתקופה הרומית והביזנטית, והם שהפכו אותה לעיר פסיפסים בין-לאומית.

הרומאים הדיחו את השלטון היהודי בעיר במאה ה-1 לספירה, אך היא שמרה על קהילה יהודית חשובה. בתחילת המאה ה-3 לספירה שבו היהודים לשלוט בציפורי, ורבי יהודה הנשיא עבר מבית שערים יחד עם הסנהדרין, שם חתם את המשנה. לפי המסורת היו בה לא פחות מ- 18 בתי כנסת, אולם רק אחד מהם נחשף בחפירות הארכיאולוגיות עד היום.

איזור בתי היישוב היהודי העתיק הוא שטח שבו נחשפו מבנים רבים שנבנו בצפיפות, בקרבת רחוב מרוצף. במקום נמצאו גם מקוואות טהרה רבים והם משמשים עדות לקיום חיים יהודיים במקום.

בנוסף, תמצאו באתר שרידים ארכאולוגיים מרתקים ויפהפיים מכל התקופות בהן חיה ופעמה התיישבות באיזור.

 

2) גן לאומי בית שערים:

חשיבותה, ערכה ופרסומה של בית שערים באו לה משום שהייתה מקום מושבו של רב גדול – רבי יהודה הנשיא – שהיה המנהיג הדתי, הרוחני והמדיני של העם היהודי בתקופה ההיא, ובה ערך את המשנה. למעשה, היה זה מרכז יהודי חשוב בגליל לאחר חורבן הבית השני לפני כאלפיים שנה.

רבי יהודה הנשיא ביקש להיקבר בבית שערים, וקברו הוכן עוד בימי חייו. סיפורה של העיר מקפל בתוכו את סיפור היישוב היהודי באותה תקופה, את סיפורם של אנשיו, מעשיהם ואמונתם הגדולה.

במהלך מאות שנים (בתקופות הרומית והביזנטית), נחצבו כאן עשרות רבות של מערות קבורה, בהן נקברו אנשים רבים – החל מפשוטי העם ועד לגדולי האומה של אותה תקופה. רוב המערות קטנות או בינוניות בגודלן, אך שתי המערות האטרקטיביות ביותר הן “מערת הארונות” (שאורכה 75 מ’) ומערת קבר רבי יהודה הנשיא. ארונות הקבורה הללו מפוארים, רובם מעוטרים בתבליטים ולעתים חרוטים בכתב עברי קדום.

מערות נוספות במערב הגן הלאומי כוללות את “מערות המנורה”. הכניסה למערות אלו, שאף הן נחשבות אטרקטיביות במיוחד, היא רק בסיורים מודרכים, ויש לתאם מראש הצטרפות לסיור כזה כחלק מהביקור במקום.

כמו בציפורי, גם כאן נפלא לטייל עם הילדים. מיקומו הנוח מתאים מאד כנקודת עצירה לסיור קצר של כשלוש שעות במתחם קטן יחסית לפני שממשיכים ליעדים אחרים ברחבי הגליל, ויש שולחנות פיקניק לרוב ושפע של צל.

בשנת 2015 הוכרז הגן הלאומי על ידי אונסק”ו כאתר מורשת עולמית.