בקעת בית נטופהצילום: דר' אבישי טייכר
בקעת בית נטופה – טיול נוף רכוב

מי שחפץ בטיול רכוב, העובר בשביל נוח מאוד כמעט לכל סוגי הרכב, אך חוצה בקעה קסומה, העובר ממש בתוך הטבע, בלי מתווכים ובלי חציצה – מוזמן להמשיך מצומת גולני (כ-4 ק"מ ממלון לביא) על כביש 65 עד לצומת נטופה (כ-9 ק"מ ממלון לביא), ומשם להיכנס בשביל עפר אל תוך בקעת נטופה.

מרבדים, מרבדים של אדמה זרועה
ב-1950 עת שרר בכל ארץ ישראל קור עז, נמדדו כאן בבקעת בית נטופה 14 מעלות מתחת לאפס. קר! אבל חוץ מהקור העז היכול לשרור כאן בחורף, הרי שהמקום הזה מיוחד גם בשל המוביל הארצי החוצה את הבקעה ממזרחה ועד מערבה עת הוא מתחבר אל מאגר אשכול. כאן עובר המוביל הארצי בתעלה פתוחה של ממש. שלמתבונן מלמעלה (וזה עוד יגיע בהמשך הטיול) – נראית כנחש כחול המתפתל בין חלקות השדה.

והשדות? השדות כאן נראים בעיקר מלמעלה כמרבדים מרבדים, משורטטים בקו ישר, המפריד בין חלקה לחלקה. את החלקות האלה מעבדים תושבי הכפרים של בקעת בית נטופה – כפר מנדא ורומאנה, עוזייר ורומת אל הייב וגם עראבה, דיר חנא וסכנין. שלוש האחרונות נמצאות בבקעה הסמוכה (בקעת סכנין), אך תושביה נהנים גם הם מהאדמה הפורייה ומגידוליה.

בקיץ מזהיבים כאן השדות, ובחורף מוריק הכול. ישנם חורפים שהבקעה כולה מוצפת מים, ואז גם חלק מהגידולים בבעיה, אולם החורף מביא איתו לבקעת בית נטופה גם ריח חזק ומשכר של נרקיסים יפיפיים, שמכסים את הבקעה הזו על כל שעל. מראה נדיר ביופיו וריח גן עדן.

נוף מרגש, עוצר נשימה
שביל העפר שעליו נעבור יחצה את הבקעה מדרום לצפון דרך הכפר הבדואי בועיינה נוג'ידאת, ויעבור מעט לצדו ואז גם ממש מעל המוביל הארצי עצמו. זוהי חוויה מרגשת, שכן המים האלה הם אותם המים המגיעים לכוס של אנשים רבים כל כך ביישובים כפריים ועירוניים רבים כל כך בארץ ישראל. בהחלט מרגש.

את הדרך היפה הזו נמשיך בין השדות, ובין הפרות הרועות והכבשים החולפות על פנינו ברוגע ובשלווה אין קץ, ואט-אט יוביל אותנו השביל מעלה לכיוון היישוב הקהילתי אבטליון. ואז, כשנעלה אל ראש ההר שברכס יודפת – יקבל את פנינו כל הנוף שעל פניו חלפנו עכשיו. מראה מרהיב מאין כמוהו – של מרבדים, מרבדים של שדות. ומעליהם בצלע ממול – רכס תורען. יפה. יפה. משכר ממש.

משם, נוכל להמשיך בכביש הסלול דרך עראבה ואל כביש 805, ולהתחבר לכביש  806  – כשנוף הרי הגליל מלווה אותנו בדרך, ועומד מעלינו מהפנט ביופיו, בעזות שלו ובגובה של ההרים המקיפים מכל עבר. משם נמשיך לכביש
65 ובצומת גולני נפנה שמאלה – עד שנגיע אל קיבוץ לביא ואל מלון לביא שבתוכו, ואל החדר שלכם המרגיע והנעים – עם כל הנוף והחוויות.