גן לאומי חמת טבריה
גן לאומי חמת טבריה

עוד לפני שנוסדה טבריה במאה הראשונה לספירה, עמדה שם לפניה עיר אחרת שנקראה: חמת.  היום אמנם ממוקם הגן הלאומי חמת טבריה, כאשר טבריה של היום מקיפה אותו מכל עבר; אולם, כבר בספר יהושע נזכרת חמת כאחת משלוש הערים המבוצרות בתחום מושבו של שבט נפתלי. כלומר, כ-700 שנה לפני שנוסדה טבריה ע"י הורדוס אנטיפס. כיום ניתן לראות שרידים מהחומה של העיר חמת באזור שקרוב לגן הלאומי, כלומר, בחלק הדרומי של העיר טבריה.

חפירות ארכיאולוגיות תוך כדי סלילת כביש
בשנת 1921 כאשר סללו אנשי גדוד העבודה את  הכביש שבין טבריה לצמח, נתקלו לפתע בשרידים של… משהו. הארכיאולוג נחום סלושץ – הפשיל ידיים, והחל יחד עם אנשי גדוד העבודה לחפור, ולגלות ממצאים משמחים. למעשה, היה כל המאורע משמח ביותר, שכן הייתה זו הפעם הראשונה שהתבצעה בארץ ישראל חפירה ארכיאולוגית רשמית בראשותו של ארכיאולוג יהודי.

ומה גילו החפירות?

  • בית הכנסת של סוורוס
    זהו בית כנסת שחרב שלוש פעמים, ונבנה מחדש שלוש פעמים. כיום ניתן לראות את שרידי בית הכנסת האחרון דרך זכוכית, שנועדה לשמור עליו. באותה זכוכית שמורים גם מבני מגורים מהשנים השונות שבהן היו חיים ערים בעיר חמת. שמו העכשווי של בית הכנסת ניתן לו אך ורק מפני שנמצאה כתובת שעליה היה כתוב שם של אדם, שנקרא: סוורוס.

    בבית הכנסת נמצאה רצפת פסיפס נפלאה, שנחשבת כאחת מרצפות הפסיפס העתיקות ביותר שנמצאו בבית כנסת בארץ ישראל. זהו פסיפס מרהיב עם גלגל מזלות גדול, מנורה בעלת שבעה קנים, שופר, לולב ועוד.

  • חמאם סולימן
    בחמת טבריה קיימים עוד מתקופתו של המלך שלמה ועד היום מעיינות חמים, הידועים בסגולות המרפאות של המינרלים שלהם. במאה השמינית הוקם פה חמאם. כלומר, חדרי מרחצאות. כיום, ישנה בחמאם תצוגה מזמינה ביותר, המכניסה את העוברים בו אל תוך אווירת החמאם והמנהגים הקשורים בה. באופן מושקע, אסתטי ומלמד – יכולים המבקרים לקפוץ בזמן אל זמן אחר, אבל באותו מקום. בדיוק.

גן לאומי חמת טבריה נמצא על כביש 90, מדרום לטבריה, כ-16 ק"מ בלבד במלון לביא – שגם בו עצמו, דרך אגב, מחכה לכם בריכה מזמינה וחמה.