גן לאומי כורזים
גן לאומי כורזים – קפיצה לתקופת המשנה והתלמוד

גן לאומי כורזים – קפיצה לתקופת המשנה והתלמוד

הגן הלאומי כורזים (35 ק"מ ממלון לביא) מהווה היכרות נפלאה עם עיר מתקופת המשנה והתלמוד. מבנים רבים השתמרו בגן הלאומי כורזים באופן מרשים למדי, ואחרים עברו עבודות שחזור נרחבות – שהופכות את המקום למעניין ומרתק – לא רק לחובבי העתיקות המושבעים, אלא לכל מי שיש לו טיפ-טיפה דמיון.

הגן הלאומי כורזים יושב על רמה יפה בין היישובים כורזים ואמנון, ומשקיף על נופה המהפנט של הכנרת והרי גולן שמעברה המזרחי. ושם – מחכה לכם עיר. בשיטוט בעיר הזו, עליכם להפעיל מעט דמיון כדי לקפוץ בזמן אל תקופת בית שני ותקופת המשנה והתלמוד – כדי להבין איך חיו שם פעם, איך התפללו,, איפה גרו, איפה טבלו… ועוד.

ומה תראו בעיר העתיקה כורזים?

 • בית כנסת
  בית הכנסת הגדול והמפואר הזה שימש גם כאולם התכנסות וכבית דין. הוא בנוי מאבן בזלת, ועיטורים רבים השתמרו בו. העיטורים המדויקים (על כיסא ועמודים וכותרות ומשקופים) מעידים על רמה גבוהה של האמנים שיצרו אותם; שכן סיתות באבן בזלת מצריך דיוק רב בעבודה, מפני שכל טעות באבן קשה שכזו – אומר שצריך לקחת אבן חדשה ולהתחיל הכול מהתחלה.
 • מכלול מקווה טהרה
  מבנה זה נמצא בקרבת בית הכנסת הגדול, והוא מחולק לשניים. במרכזו נמצא בור המכוסה כיום בסורגים לצורכי בטיחות המטיילים, אך ייתכן שהיה זה הבור שממנו הגיעו המים אל מקווה הטהרה.
 • בתי מגורים

בהמשך תפגשו שני בתים של תושבים אמידים של העיר כורזים. ניתן לפסוע בין החדרים המרווחים והמעוטרים. כאשר בין שני הבתים מפרידה סמטה, ובה שוקת ובור מים.

 

 • בתי הקשתות
  ברובע אחר (המערבי) של העיר העתיקה כורזים שרדו באופן מרשים ביותר בתי קשתות גדולים. הבתים מאופיינים בשלוש קשתות כפולות שעליהן קורת עץ ענקית. צורת בנייה זו היא ייחודית למקום, ונקראת: חלונות כורזים.
 • בתי בד
  שלושה בתי בד נמצאו בעיר כורזים. אחד מהם, ברובע המערבי, שוחזר בצורה נפלאה – והוא מקור לימוד מצוין למי שרוצה לדעת איך פעל בית בד במאה הרביעית לספירה.
 • קבר שיח' ואוסף פריטים
  בגן הלאומי מצוי גם קבר שיח' המיוחס על פי הבדואים לאחד מגיבורי המלחמות של צאלח א-דין. הקבר שוכן תחת אלון תבור בא בימים. בנוסף, ניתן לראות בגן הלאומי כורזים גם אוסף של כשישים פריטים שנמצאו בעיר; כגון חלקי משקופים ועמודים, עיטורים למיניהם וגם אבן ריחיים גדולה.