דונה-גרציה שטר
דונה גרציה – חוזת מדינת היהודים

מסתבר שנשים חזקות זהו לא עניין של הפמיניזם של המאה ה-20 והמאה ה-21. הכירו את דונה גרציה, או בשמה היהודי: חנה נשיא. והיה לה עוד שם, השם שאותו נתנו לה הוריה, שהיו אנוסים או "נוצרים חדשים", שאת יהדותם שמרו בסתר, ולפיכך נתנו לביתם שנולדה ב-1510 בליסבון אשר בפורטוגל את השם: ביאטריס דה לונה. משפחתה של דונה גרציה היא ממגורשי ספרד, שחשבו שימצאו מקלט בפורטוגל. אך פורטוגל נותרה מקום בטוח ליהודים לזמן קצר בלבד.

מי את, דונה גרציה?
דונה גרציה נישאה בגיל צעיר לאיש עסקים מצליח שהיה מבוגר ממנה בשנים רבות. ולאחר שנולדה ביתם של הזוג, נפטר בעלה, והותיר אותה לנהל את עסקיו. ומסתבר שזו הייתה החלטה נבונה מאוד. דונה גרציה עשתה חיל בעסקים, ולאחר שעזבה את פורטוגל מפני שזיהתה שאין זה כבר מקום בטוח ליהודים – הפכה להיות אחת מעשירות אירופה. רבים סרו למרותה, ושמעו בקולה מתוך הערכה גדולה.

דונה גרציה גם עזרה ותרמה בפועל ליהודים נזקקים רבים, שילמה פדיון שבוים פעמים רבות לאחיה ואחיותיה בנות העם היהודי, והקימה בתי כנסת ומדרשות במיטב כספה. ובשלב מסוים בחייה הבינה דונה גרציה שלא די בכך. דונה גרציה החליטה שליהודים יהיה טוב יותר במקום אחר. איפה? בארץ ישראל, כמובן.

הרבה לפני הרצל
וכך, זמן רב לפני הרצל, נפגשה דונה גרציה עם הסולטן של האימפריה העות'מנית, והשיגה ממנו זיכיון על העיר טבריה וכפרים רבים בסביבתה של העיר, ומטרתה הייתה לא אחרת מאשר לבנות יישוב חדש/ישן לאחיה היהודים, שימצאו סוף-סוף מקלט מהרדיפות הנוצריות שהתחוללו בכל רחבי אירופה. אולם, דונה גרציה נפטרה טרם הספיקה לראות בהתגשמות חזונה.

כיום מוזיאון דונה גרציה (אשר ברח' הפרחים בטבריה; כ-14 ק"מ בלבד ממלון לביא), מציג את האישה המסקרנת הזו, שמעטים מדי מכירים. המקום כולו בנוי כתפאורה של המאה ה-16, על הרהיטים והווילונות הכבדים שלו. בסיור במקום תוכלו להציץ גם אל תצוגות של בובות קטנות, המדמות סצנות שדרכן תוכלו להכיר את סיפורה של דונה גרציה. תוכלו גם להשתעשע וללבוש בעצמכם בגדי רנסנס, ולהצטלם תצלום משפחתי-חווייתי שיזכיר לכם לעוד שנים רבות מיהי דונה גרציה – חוזת מדינת היהודים.