דרך נוף הגלבועדרך נוף הגלבוע
דרך נוף הגלבוע – מסלול בין סיפורי התנ"ך

מטיילים בהרים

בין צומת יזרעאל וצומת נבות מתחיל הטיול הרכוב שלנו. כבר בשם צומת נבות יש כדי לרמז על ההיסטוריה הגלומה בדרך הזו. בדרך העולה מעמק יזרעאל ועד הגלבוע שזורים סיפורים תנ"כיים רבים. כמה נפלא לנסוע ברכב בכביש המתפתל בינות הנופים הקסומים מכל עבר, ולהתרגש לעבור באותם המקומות שבהם התרחשו הסיפורים ההיסטוריים והמשמעותיים האלה לפני 2000 ו-3000 שנה.

הר הגיבורים
בתחילת העלייה מאזור גן נר לעבר הרכס – מגיעים להר הגיבורים. ואם חשבתם שהשם ניתן לו סתם כך, אז טעות בידיכם. שכן, כאן על ההר הזה נפל שאול המלך ושלושת בניו עמו. ומההר הזה צפויה לכם תצפית נפלאה על הר תבור וגם על נחל הקישון. ואם דברנו על הקישון כמובן שכאן התרחש סיפור הגבורה של דבורה הנביאה וברק בן אבינועם במלחמתם בסיסרא הכנעני.

הר שאול
אף על פי שישנם הרים גבוהים מהר שאול באזור, בכל זאת דווקא מכאן נשקפת תצפית רחבה על עמק חרוד וכוכב הירדן, על הר התבור וכן על הרי הגלעד הרחוקים, כמו גם על המתלול המזרחי של הגלבוע עצמו. אין ספק שהנשימה ניתקת לרגע קט של השתאות אל מול כל היופי והמרחבים הבלתי נגמרים הללו. בהר שאול ישנם גם מספר מסלולי הליכה קצרים ונוחים, למי שרוצה לשאוף לקרבו מקרוב את היער.

הר ברקן
על הדרך מהר שאול להר ברקן תראו עוד שני מצפורים, המציגים תמונות נוף מעט שונות; ולמי שיש זמן כדאי לעצור גם בהן. אך, אין ספק שאחת מגולות הכותרת של דרך נוף גלבוע – טמונה ליד מגדל התצפית של קק"ל בראש הר ברקן. הדרך אל מגדל התצפית כרוכה בהליכה קצרה בדרך הנגישה גם לבעלי מוגבלויות. על המגדל אמנם לא ניתן לטפס, אך כבר ממרגלותיו נגלה נוף מרהיב: צפון השומרון עם הר עיבל והר בזק – מדרום. ממזרח – העמקים חרוד ובית שאן וגם הרי הגלעד. מכיוון צפון מזרח – תראו את כוכב הירדן. ובצפון – גבעת המורה של עפולה והר התבור המיוחד. במערב ייפרשו בפניכם הרים נוספים של רכס הגלבוע – יפים ומלאי היסטוריה והדר.