דרך נוף תורען
דרך נוף תורען

הידעתם שפעם היו בארץ ישראל נמרים ואפילו ברדלסים? כן. כן. פעם מזמן. כאשר היה האזור של רכס תורען יער עבות וצפוף – שכנו כאן ברדלסים מנוקדים, מהירים ואציליים. וגם נמרים פנתריים גדולים וגמישים. אך, אלה כבר אינם כאן, ובמקומם אפשר לראות היום ביער תורען צבאים ושועלים בשפע.

דרך נוף – לא רק לג'יפים…
רבים מאיתנו אוהבים לראות ולטייל בארץ ישראל, אך כשהימים הופכים קרירים – רבים מאתנו רוצים לראות את ארץ ישראל מתוך המכונית החמימה והנעימה.  אנשי קק"ל החליטו שמגיע טיול נוף שכזה לכולם. לא רק לבעלי הג'יפים, המסוגלים לעבור דרכים לא דרכים ביערות ובהרים. קק"ל סללה שביל עביר לרכבים פרטיים, העובר בדרך נוף יפיפייה, שמאפשרת קרבה אמתית אל הטבע… דרך המכונית.

ממצפור אל מצפור
את המסלול שלנו נתחיל מנסיעה קצרה בדרך היפה שבין מלון לביא ועד ליישוב מצפה נטופה. בדרך נעבור במחלף גולני, שבימים הקרים של ינואר ופברואר נמלא מכל עבר במרבדים אדומים של כלניות נפלאות. ממצפה נטופה המשיכו עם הרכב בשילוט לדרך הנוף, והיכנסו לשביל העובר בתוך יער של ברושים ואורנים.

באמצע היער תוכלו להחנות את הרכב. לצד החנייה ישנה מצבה לזכרו של אחד ממנהיגי כת המָקוּיַה היפנית. זוהי כת של נוצרים אוהבי ישראל, ולמעשה יער המחטים היפה הזה נקרא – יער המָקוּיַה. מהחנייה ישנה גם תצפית נפלאה לעבר הרי נצרת. יופי גלילי משובח.

הדרך ממשיכה לטפס ביער – עד להסתעפות. שתי הדרכים יפות, ושתיהן מובילות בסופו של דבר למגדל התצפית בראש הרכס. מגדל התצפית משמש את היערנים כמקום גבוה המשקיף לכל עבר, ומכאן אפשר להתריע בקלות על שריפה. המגדל פתוח למבקרים בקיץ. אך, גם מרגליו אפשר לראות תצפית נרחבת, המגיעה ממפרץ חיפה ועד לסוריה שבצפון, בימים חורפיים צלולים.

המשך דרך הנוף תוביל אתכם לנסיעה בטוחה על רום הרכס, כשמתחתיו נראית בקעת בית נטופה, על שדותיה המשורטטים.  ועוד שלושה מצפורים מדהימים מחכים לכם בדרך.

  • מצפור הר נטופה – כאן מגובה 800 מטרים תוכלו לראות את הר נטופה כמובן. אך לא רק. גוש הר מירון וצפת בתוכם ורמת תפן ומתלול צורים. וגם חרמון לבן גבוה ונישא.
  • מצפור הר אחים – משקיף לכיוון הר אחים, שלידו שוכנים מנומנמים ומדיטטיביים היישובים יחד והררית.
  • מצפור הר רימון – משקיף על בקעת בית רימון, כמו גם על יישוב בדווי הנקרא רומנה, היושב על חורבות הכפר היהודי רומה, שממנו יצאו לוחמים עזים במרד בר כוכבא לכיוון תל יודפת. בחורבה ישנן מכילות, ששימשו כנראה את המורדים למסתור.

ומכאן, אפשר לחזור אל מלון לביא – להתפנק עם איזה כוס קפה או תה מהביל וטוב.