מוזיאון המבקרים
המוזיאונים של העמק לימים חורפיים

החורף מבקש מאתנו שני דברים: לצאת ולטייל, לראות את היופי, הצמיחה והירוק שמסביב. אך החורף מבקש מאתנו גם לשמור על חום בריא, להישמר מהרוחות או מהרטיבות של הגשם המבורך. אז החלטנו להציע לכם את הפתרון המושלם, כאשר אתם באים לבקר אותנו כאן במלון לביא. הכנו לכם רשימה של כמה מוזיאונים חביבים והיסטוריים, שכולם עוברים בשדותיו הפוריים של עמק יזרעאל. בואו ונתחיל.

מרחביה – מוזיאון החצר הגדולה והסליק הסודי (כ-30 ק"מ ממלון לביא)
מקום טוב להתחיל בו את הסיור המוזיאוני של עמק יזרעאל הוא במושבה הראשונה שהוקמה בעמק. היא המושבה מרחביה, שקמה לה לתפארה ב-1910. בחצר הגדולה של מרחביה, שהוקמה בסגנון של קולחוז משותף, מוצג היום הסליק שהוקם בה במרחביה ב-1935 כמסתור לנשק שישמש את החברים שהגנו בחירוף נפש על אדמות העמק. גם בארכיון של מרחביה תוכלו לבקר. ובאסם הגדול – שמשמש היום לתערוכות מתחלפות נפלאות לילדים ולכל המשפחה. תערוכות המספרות את סיפור ההתיישבות של העמק. הוא עמק יזרעאל, כמובן.

מזרע – מוזיאון מזרע הקטנה (כ-35 ק"מ ממלון לביא)
רוצים לראות מה זה קיבוץ של פעם? רוצים לראות איך חיו בקיבוץ של פעם? אתם מוזמנים להגיע אל מוזיאון מזרע הקטנה – שהוא בעצם סיור במבנים הישנים והטובים של הקיבוץ. בצריפים ששיכנו פעם את החברים והחברות, בבתי הילדים, בחדר האוכל הישן ובמכבסה ובמגדל המים הגבוה. גם את הטרקטורים של פעם ואת המחרשות הנוסטלגיות תוכלו לראות.

וגם כאן (כמו בחצר של מרחביה) יש סליק. והסליק הזה לא תאמינו הוחבא בתוך ספא. כן. כן הייתה כאן אמבטיה גדולה, ובה טיפולי יופי ובריאות שונים, ומתחת לאמבטיה סליק מפואר וסודי בהחלט. לאורך הסיור תראו צילומים ומסמכים ישנים – שמספרים את סיפור ההתיישבות באופן חוויתי ומסקרן.

ואם אתם כבר בקיבוץ מזרע, אתם מוזמנים להיכנס גם אל גלריית האמנות שנחה לה כאן – עם שלל אמנותי של אמני העמק; מציורים ומוביילים, דרך תכשיטים וכלי עץ וזכוכית ועד בובות שנעשו בעבודת יד אוהבת.

יפעת – מוזיאון א-גרוייסע מציאה (כ-35 ק"מ ממלון לביא)
כאן תמצאו נוסטלגיה במיטבה. זהו אוסף פרטי של פריטים מדליקים – מסיפולוקס ישן, דרך קופסאות שימורים "עתיקות יומין", צעצועים ישנים – ומה לא?! והכול מסודר כמיצגים, המדמים מכולת ישנה, מכבסה ועוד. הילדים גם ייהנו כאן במיוחד, מפני שהם מוזמנים ללחוץ על כל מיני כפתורים שיפתיעו אותם באפקטים של צלילים ופעולות שונות.  יש כאן גם חנות קטנה ומגניבה שבה אפשר לקנות פריטים נוסטלגיים שכאלה עם טעם של פעם, מהעמק הכי יפה בעולם.