הפריחות של נחל עמוד תחתוןמבנה טחנה לאורך מסלול נחל עמוד
הפריחות של נחל עמוד תחתון

החורף הוא זמן נפלא להכיר חלק פחות מטויל של אחד הנחלים המטוילים ביותר בארץ. נחל עמוד.

שלום לעמוד המפורסם
תחילת מסלולינו היא בכביש הגישה לקיבוץ חוקוק (34 ק"מ ממלון לביא). המסלול עצמו מתפתל ביופי מרשים כ-5 ק"מ עד למושבה מגדל. מדובר במסלול נוח למשפחות, שאורך כשלוש שעות ורובו בירידה נינוחה.

כבר מהחנייה תוכלו לראות את העמוד המפורסם, שעל שמו נקרא נחל עמוד. זהו החלק היחידי במסלול שהוא בעלייה קלה, אך העלייה הזו שווה בהחלט, שכן לאחר כחצי ק"מ בשביל עפר נוח תגיעו אל סלע זקוף וכביר, הוא העמוד של נחל עמוד. ממש ליד העמוד שוכנת גם מערת עמוד, ובסמוך לימים גשומים תמצאו שם גם מעיין, שנקרא, בוודאי כבר ניחשתם: עין עמוד. אין ספק, שיש כאן הרבה עניין עם עמודים…

מצוקים, מצוקים, מערות ופריחות
אחרי שעשיתם היכרות עם העמוד המפורסם, המערה והמעיין – אתם מוזמנים לחזור אל עבר הרכב, ולעבור לצד השני. שם מתחיל למעשה המסלול (העמוד הוא רק בונוס של המסלול הנפלא הזה). כאן יעבור המסלול מתחת לגשר של הנחל (השוצף יפה בימים הגשומים, ועשוי להרטיב מעט את העוברים והשבים). מכאן והלאה ילוו אותנו לאורך הדרך מצוקים גבוהים, בעלי פתחי מערות רבות משני צדי הנחל.

כאן מקושטת הדרך גם ברקפות רבות לאורך החורף, בחלבלוב מגובשש עם פריחתו הצהובה הגדולה הנראית למרחוק, והכרמלית הנאה הסגלגלה. העלים הירוקים הענקיים שתראו כאן בכמויות, הם עלי החצבים הרבים שפורחים כאן בספטמבר ובאוקטובר.

גשר עתיק וטחנות קמח
המשך הדרך יעבור מעל לגשר עתיק המורם על שתי קשתות יפות מאבן בזלת. אחרי הגשר מתמתנת הירידה, ועוברת לאיטה בין מטעים חקלאיים של בננות, הדרים וזיתים. נמשיך לכיוון גבעה בזלתית, ששמה הוא גבעת איילה, שעליה יושבים שרידים של מבנה עתיק, שהיה ככל הנראה טחנת קמח. עוד קצת בהמשך הדרך נראה עוד טחנת קמח: טחנת אל קאבו.

בשלב זה פוגש המסלול שלנו את נחל צלמון, נלך מעט עם הנחל ולאחר זמן קצר נפרד ממנו לשלום, והשביל יוביל אותנו עד לתחנה הסופית של המסלול הפרחוני, ומלא היופי שלנו: עין נון. מעיין קסום ויפיפה – שופע עצים, נקי וצלול.