חוות סג'רה או חוות השומר שבאילניהצילום: דר אבישי טייכר
חוות סג'רה או חוות השומר שבאילניה

אילניה היא מושב קטן וחביב בתחומי המועצה האזורית גליל תחתון. היא יושבת לה בשלווה כשני קילומטרים ממחלף גולני וכשבעה קילומטרים בלבד מקיבוץ לביא ומלון לביא. אך המושב הקטן זה, היה בעבר מקום עלייה לרגל של טובי וחשובי החלוצים ומתיישבי ארץ ישראל טרם קום המדינה. כי פעם אילניה הייתה למעשה, חווה. חווה חקלאית ושמה: חוות סג'רה, שהפכה גם לחוות השומר… אך כל דבר בזמנו. בואו נתחיל בסיפור.

רכישת האדמה והקמת החווה
בשנת 1890 יצאו להם יהודים מהמושבה ראשון לציון וגם מהעיר העתיקה ירושלים, והחליטו לרכוש בכסף מלא אדמות מהכפר הערבי א-שג'רה, שמשמעו בעברית: אילן – מה שמסביר את השם העברי שניתן למושב אילניה שקם שם ב-1902. אך, למרות רצונם הטוב של החלוצים – המחלות והקושי לעבוד את האדמה גברו, והם נטשו את האדמות.

תשע שנים אחר כך, בשנת 1899 רכשה חברת יק"א את האדמות מאותם יהודים, במטרה נעלה: להקים חווה חקלאית שתוסיף לרצון הטוב של היהודים לעבוד את האדמה, גם ידע – כדי שההלכה תהפוך למעשה של ממש. ואכן כך היה. טובי החלוצים עברו שם בחווה החקלאית, וביניהם גם דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל בעתיד לבוא. ב-1907 הפך גם ארגון "בר גיורא" את חוות סג'רה לבסיס הקבע שלו. ומכיוון שמתוך הגרעין של בר גיורא, הוקם בכפר תבור הסמוכה ב-1908 ארגון השומר, קיבלה החווה לאחר מכן גם את השם: חוות השומר.

גם נשים יכולות
אחת מהדמויות הבולטות והזכורות לטובה שעברו בחוות סג'רה היא: חנה מייזל שוחט. חנה מייזל שוחט, האישה והאגדה, החליטה להביא אל החווה נשים הרוצות בכך, וללמדן את עבודת האדמה. מייזל למדה לימודי טבע בצרפת, והביאה את הידע הרב שלה לארץ ישראל. לאחר שראתה כי טוב, הועתקה חוות הנערות לחוות כינרת הידועה, שבה התחנכה גם רחל המשוררת ועוד רבות וטובות אחרות.

כיום, מהווה החווה בסיס צבאי של טירונים לאוכלוסיות מיוחדות, מתוך פעילות חינוכית יוצאת דופן, של שילוב אנשים מכל מגוון השכבות הישראליות בצה"ל – ולאחר מכן, בחברה הישראלית בכלל. עד היום אפשר לבוא ולהתרשם מחומת החווה ומהשער שלה וגם מבית הפקידות הישן, ולנשום מלא הריאות  – היסטוריה ציונית טובה.