אלוני אבאאלוני אבא | צילום: Chenspec
טמפלרים ואלונים עתיקים

פעם היו בארץ ישראל אלונים רבים מספור. יערות עבותים של אלוני תבור, שכיסו את פני הארץ הזו. אולם בתקופת שלטון העות'מנים, ובמיוחד בזמן מלחמת העולם הראשונה – כרתו התורכים כמויות עצומות של עצי אלון, בעיקר כדי להסיק את רכבת הקיטור שפעלה כאן. התוצאה הייתה צמצום ניכר של עצי האלון. אך, ישנו מקום אחד בארץ ישראל, שבו עדיין עומד יער מפואר של עצי אלון, חלק מהאלונים צעירים (כבני עשרות שנים בלבד), וחלקם בני מאות שנים.  כ-30 ק"מ מקיבוץ וממלון לביא, נמצא המקום הזה – מקום שהוא בדרך המלך מהדרום לצפון, בסמוך לצומת מרכזי ביותר, הנקרא בשם הראוי לו: צומת אלונים.

שיר אהבה באגדה קסומה
הטיול בשמורת אלוני אבא מתחיל ליד צומת אלונים, ומוביל אתכם בשביל יער מהאגדות. כאן, תמצאו אלונים העומדים מכוסים בעלווה ירוקה בקיץ, ובעת הסתיו משנים האלונים את צבעי עליהם לחום וצהוב, וחלקם נשאר ערומים עם בוא החורף. אך מתחת לענפי האלונים צומח דשא ירוק ורך להפליא, ומטפסים ממטפסים שונים עולים וצומחים על הגזעים העתיקים והחזקים של האלונים, ומשתרגים גם על הענפים – כך שהכול, בנוסף לפרחים המקשטים את האדמה באביב ובחורף – נראה קסום כל כך, כאילו נלקח מהאגדות ממש. ואם מוסיפים לכל זה גם את קסם ההרים הגליליים שמסביב, ושדות זרועים או חרושים של עמק יזרעאל המבצבצים בין העצים – הרי שהתמונה יפה כל כך – תמונה שהיא כולה שיר אהבה לעמק יזרעאל ולאלוניה העתיקים.

בתים אירופאים בתוך חורש ים תיכוני
השביל מתמשך ומוביל אל בתיה המזרחיים של אלוני אבא. אלוני אבא היא מושבה טמפלרית, שהוקמה כאן ב-1907, כמושבה חקלאית. הטמפלרים הגרמנים בנו כאן כנסייה מאבני המקום וגם את בתי היישוב בנו בסגנון גרמני אופייני. בזמן מלחמת העולם השנייה סגרו הבריטים את היישוב כבית מעצר לתושבים הגרמנים. בסוף המלחה ניטש היישוב לחלוטין, וחלוצים עבריים החליטו לבנות בו את ביתם.  אלוני אבא, המלאה בקסם האלונים הסובב אותה ונופי העמק, עם בתיה האירופאים – היא השלמה לתחושת האגדה מתוך יער האלונים העתיק, שבו עברנו קודם לכן.

מאלוני אבא אפשר להמשיך (עדיף ברכב) למושבה טמפלרית אחרת – קסומה מאוד גם היא: בית לחם הגלילית. כאן, נשתמרו בתים רבים מאוד מהתקופה הטמפלרית, וכיום חלק גדול מהתושבים גרים באותם הבתים שנבנו כאן לפני יותר ממאה שנה.