קיבוץ מלון לביא
יער לביא – לא צריך ללכת רחוק

בסמוך לקיבוץ לביא ולמלון לביא, במרחק של 5 ק"מ בלבד – נטעה קק"ל יער, ובאופן מפתיע (או לא) נקרא היער: יער לביא.

על שום מה ולמה – לביא?
עוד בימי המשנה והתלמוד היה במקום יישוב יהודי. בסמוך ליישוב היה פונדק דרכים מפורסם, ששמו נזכר מספר פעמים בתלמוד. פונדק דרכים בשם: לוביא. מהמוזכר בתלמוד, נראה שאורחים רבים של הפונדק היו יהודים שעשו את דרכם בדרך שבין טבריה לעכו. וכיצד למדים על כך? מפני שאחד מהאזכורים שם בתלמוד, במסכת שקלים –  מדבר על כך שיום אחד נמצא בפונדק עיגול גבינה, והחכמים התירו לאכול אותו. על שום מה? "משום מציאה ומשום רוב מהלכי דרכים." כלומר, שאם רוב עוברי הדרכים הם יהודים, אזי סביר שגם האוכל שם יהיה כשר.

גם בתקופה הממלוכית (במאה ה-13) פעל במקום פונדק. ושנים רבות אח"כ קם במקום יישוב ערבי ששמר על שם הפונדק, ועל שם היישוב היהודי שהיה שם לפניו: הכפר לוביא. תושבי הכפר לוביא התקיפו עשרות פעמים באופן קשה את יושבי החווה החקלאית סג'רה הקרובה. ובמהלך קרבות מלחמת העצמאות התנהלו שם קרבות עיקשים, שגבו קורבנות רבים בעיקר של גולני (לא סתם הצומת הקרוב הוא צומת גולני). ביולי, אחרי קרבות נוספים – נטשו ערביי המקום את הכפר.

מה יש ביער לביא?
הנטיעות ביער לביא החלו בשנות ה-50 ונמשכו בשנות ה-60 בניצוח קק"ל – באורנים, ברושים ואקליפטוסים – כפי שהיה נהוג בימים ההם. אולם, משנת 2013 חזרה קק"ל לנטיעות ביער (נטיעות שממשיכות עד היום, ולפיכך החלק הצפוני של היער סגור כיום למבקרים). הנטיעות בשנות האלפיים קיבלו גוון שונה מאוד מהנטיעות של המאה ה-20, שכן כיום תורת הנטיעות של קק"ל דוגלת בעיקר בשתילה של חורש מקומי, שהיה במקום משנים שנימה. למשל, אלונים שונים, אלות, חרובים, כליל החורש והשיזף.

ביער ישנם מספר חניונים, וגם שולחנות רבים הפזורים בתוך היער עצמו, בסמוך לשבילים. במקום ישנם גני שעשועים לילדים, שירותים, ברזיות מים לשתייה. והמון המון צל נפלא – שמתאים במיוחד בימות הקיץ החמים. ומי שזוכה לקפוץ ליער לביא בחודשים ינואר ופברואר יזכה גם לפגוש מרבדים גדולים ויפים של רקפות.