כפר כמא - חוייה צ'רקסית
כפר כמא – חוייה צ'רקסית

מטיילים בכפר כמא

בשנת 1878 אחרי מלחמה ארוכה ועקובה מדם, הוגלו מארצם אחרי טיהור אתני מסיבי ואכזרי – הצ'רקסים. מוצאם של הצ'רקסים הוא בהרי הקווקז היפים, ודתם היא האיסלאם. האימפריה הרוסית דאז לא השלימה עם קיומם של המוסלמים הצ'רקסים, וחלקם הוגלו או ברחו, והגיעו אל גבולות האימפריה העות'מנית.

חלק גדול מהצ'רקסים התיישבו באזור עמאן ובקוניטרה; ומעטים התיישבו בגליל, ונחלקו לשני כפרים: ריחניה שבמרום הגליל וכפר קמא שבגליל התחתון, מרחק כ-18 ק"מ מקיבוץ לביא.

אנו, במלון לביא, ממליצים לאורחינו לנסוע את הנסיעה הקצרה והיפה אל כפר כמא, שבחלקו מבנים חדשים; אך הגרעין של הכפר שימר את תצורת הבנייה שהביאו הצ'רקסים מהרי הקווקז…

נסיעה קצרה למקום רחוק. מומלץ.

כפר שבנוי כמבצר
הנכנסים לכפר הישן של כפר כמא יבחינו מיד בסמטאות הצרות. מאחורי גדרות האבן בנויים הבתים, כאשר החצרות נושקות זו לזו, ומחוברות ביניהן בשערים פנימיים. הרעיון שעומד מאחורי זה – הוא התגוננות פנימית של התושבים בפני איום חיצוני, כאשר הגדר החיצונית של הבתים – יוצרת מעין חומה. חשוב לזכור, שהכפר הוקם ע"י פליטים, שהגיעו לארץ חדשה ולא מוכרת…

גם המסגד שניצב במרכז הכפר שונה בצורתו ממסגדים אחרים באזור, הצריח שלו מתומן ולא עגול כמו במסגדים אחרים, ואבני בזלת לבנות ושחורות מקשטות את המסגד והצריח שלו.

הכרת המורשת הצ'רקסית
ביולי, כחלק מפסיטבל להעמקת ההכרות עם המורשת הדרוזית והצ'רקסית – מתקיימים בכפר אירועים חגיגיים, הפתוחים לציבור הרחב. כמו-כן ביום יום אפשר להגיע לביקור במרכז למורשת הצ'רקסית בכפר כמא, וללמוד על הצ'רקסים ועל מנהגיהם. המוזיאון עצמו נמצא במבנה עתיק בתוך חצר גדולה, באופן הממחיש להפליא את חיי הכפר של פעם.

הצ'רקסים בארץ ישראל החליטו שהם רוצים להיות חלק מהמדינה שבה הם יושבים, ולכן הם משרתים בצה"ל, במג"ב ובמשטרה. רבים מהם אף ממשיכים לקבע בצבא, ואחוז הגיוס שלהם עומד על 75%. הם אמנם ממשיכים לטפח את מורשתם הצ'רקסית העתיקה, ולפיכך רבים מהם גם מדברים אדיגית (צ'רקסית) אך במקביל הם מדברים עברית כברמת שפת אם וגם ערבית ואנגלית.

עם מיוחד, שהגיע לכאן מרחוק, והשתלב לתפארת עם מדינת ישראל ועם ישראל.