מגדלא - בית כנסתמגדלא
מגדלא – בית הכנסת הקדום ביותר בגליל

מעל הכינרת על ההר, מרחק הליכה מהאגם המזמין – שוכנת המושבה מגדל. כאן התיישבו בתחילת המאה ה-20 חקלאים חלוצים, שבאו עם העלייה השנייה ליישב ולהפריח את ארץ האבות.  היו פה גידולי פלחה ושלחין וגם רפת ומשתלה, והייתה תקופה שחיו בקומונה שנוצרה שם גם א.ד. גורדון ויוסף טרומפלדור.  מאז, עברה המושבה גלגולים רבים, והיום זוהי מועצה מקומית – שכל מי שאי פעם היה בכינרת מכיר. עומדת קרובה לכינרת, ומציעה מגוון מרכזי קניות ושירותים לנופשים.

סיפור עתיק יומין
אך, סיפורה של מגדל לא התחיל במאה ה-20. הנוצרים מאמינים שכאן נולדה מריה מגדלן, או בכינוייה היהודי והנכון יותר: מרים המגדלית, כלומר מרים ממגדל.  מסיבה זו, גם הנוצרים ראו במקום זה יאה להתיישבות, ולפיכך קצת לפני שהגיעו לכאן טרומפלדור וחבריו, ניסו חבורה של נוצרים להתיישב במקום, אך הדבר לא צלח בידיהם, המלריה הכתה בהם קשות, והם עזבו את המקום כלעומת שבאו.

אבל, הסיפור של מגדל הוא רחוק הרבה הרבה יותר – מגדלא, השוכנת מעט נמוך יותר ממגדל של היום, הייתה שם כבר בימי בית שני. לא רק זאת, אלא שעד להקמתה של טבריה בשנת 20 לספירה, היוותה מגדלא את המרכז העירוני היהודי היחידי והגדול ביותר בחוף המערבי של הכנרת. פרט למגדלא, ידועים גם הכינויים הנוספים של העיר העתיקה: טריכיי, טריכאי וטריכיאה.

קפיצה בזמן אל המאה ה-21
ועכשיו, נקפוץ קפיצה בזמן למאה ה-21, שבה החלו חפירות באזור. בתחילה החלו החפירות ע"י הנוצרים, במטרה לנסות ולגלות שם כנסיות ושרידים נוצרים נוספים, ובמטרה להקים שם מלון ומרכז רוחני לנוצרים- אך עד מהרה התגלה שם בית כנסת, מתקופת בית שני, שמתוארך למאה הראשונה שלפני הספירה. זהו כנראה בית הכנסת העתיק ביותר, שנמצא עד כה בגליל.

בבית הכנסת רואים בבירור רצפת פסיפס, ועדיין ניתן לראות את העמודים המטויחים בצבעוניות. כמו-כן, התגלתה כאן אבן גדולה מאוד (אולי עדיף לכנותה סלע מסותת), שעליו חרוטה בבהירות יוצאת דופן מנורת שבעת הקנים. האתר הארכיאולוגי חשף במקום גם מקוואות טהרה, והחפירות עדיין נמשכות – כך שייתכן וימצאו בעתיד ממצאים נוספים.

מגדל של אז ומגדלא של היום, נמצאת כ-20 דקות בלבד ממלון לביא – והביקור בה משלב הן הצצה לעבר העבר המפואר של העם היהודי בגליל, והן מבט כחול ורחב אל הכנרת היפה. ביקור מומלץ מכל הכיוונים.