מלון קיבוץ לביא
הזמנות אונליין

מצוק הארבל

אזור טיול: צפון>גליל תחתון, גלבוע ועמקים
דרגת קושי: בינוני
סוג טיול: טיול מעגלי
עונה מומלצת: סתיו, אביב
כניסה לשמורה/לאתר: בתשלום
נק' התחלה: החנייה של הר ארבל מצפון למושב ארבל
נק' סיום: בנקודת ההתחלה
אורך מסלול: כ- 4 ק"מ
משך הטיול: לתצפית – 10 דק לכל כיוון. למסלול המעגלי – 3 שעות
צבע מסלול: אדום + שביל ישראל

דרך הגעה:
מצומת גולני ממשיכים לכיוון טבריה, לפני הירידה לעיר בצומת כפר חיטים פונים שמאלה, אחרי 4 ק"מ פונים ימינה למושב ארבל ובכניסה שמאלה לפי שילוט להר ארבל בכביש המקיף את המושב ועולה למגרש חנייה בקרבת המצוק.

תאור המסלול:
מהחניה יוצאים שני שבילים: האחד עולה בצורה מתונה אל העץ היחיד הבולט בראש ההר- זהו השביל למעוניינים בתצפית בלבד.
היוצאים למסלול המעגלי לחובבי לכת ילכו בשביל קצרצר שאינו מסומן לכוון המצוק שם יפגשו בשביל המסומן באדום. מומלץ לרדת כמה מ' לרחבת תצפית ממנה נראה יפה מצוק הארבל.

מכאן עוקבים אחרי הסימון האדום בכיוון מערב, בהליכה זהירה מעל המצוק, עד שהוא פונה ימינה לנקיק צר. יורדים בנקיק ומגיעים לקטע שציפיתם לו- הירידה במצוק בעזרת יתדות וכבלי מתכת המתוחים ביניהם.

בהמשך השביל יורד עוד קצת וממשיך על קו גובה עד כפר המערות הטבעיות ולמרגלות המבצר שנבנה במאה ה-17 על ידי עלי מושל צפת על בסיס המערות שבמצוק. המבצר בנוי על שרידי מבצר מהתקופה החשמונאית, כאן התבצרה קבוצת יהודים שמרדו במלכותו של הורדוס.
אחד הסיפורים הפנטסטיים ביותר של יוספוס פלביוס הוא על הדרך בה ניצח הורדוס את המורדים. מאחר והיה מסוכן מדי לטפס מלמטה אל המבצר הוא בחר לשלשל את לוחמיו בכלובים גדולים בעזרת חבלים ארוכים מראש המצוק וכך הם פגעו במתבצרים והפילום לתהום.
העלייה למבצר עצמו אפשרית במדרגות, על אחריות המטיילים.

לאחר ההתרשמות מהמבצר ומהתעוזה שבבנייתו מעל התהום עוזבים את השביל האדום והולכים בכוון מזרח על שביל ישראל המסומן בצבע כתום כחול ולבן, איתו עולים אל עץ החרוב הבודד בנקודת התצפית היפה ביותר בהר.
מרפסת תצפית מגודרת לידו מאפשרת לצלם את הילדים בלב שקט. ביום טוב רואים את כל העולם ובני משפחתו – למטה הכפר הבדואי חמאם ומעט צפונה ממנו המושבה מגדל. בהמשך מערבה הרי הגליל התחתון והעליון, צפונה בראות טובה החרמון ומזרחה הכנרת ורמת הגולן.
שביל נח מוביל חזרה אל החנייה.
אזהרה: אין לטייל במסלול זה מיד אחרי גשם.

אפשרויות נוספות באזור:
שרידי בית הכנסת מתקופת המשנה והתלמוד ליד מושב ארבל. מהכביש המוליך להר יש פניה ימינה לחנייה ומשם בשביל קצר בין הקוצים. חוות אורחה בארבל – טיולי חמורים, ג'יפים, אירוח באוהל ועוד. נבי שועייב – האתר הקדוש ביותר לדרוזים בא"י. ליד מושב כפר זיתים. הכניסה בלבוש צנוע. בסוף אפריל נערך שם האירוע הגדול ביותר של הדרוזים- יום נבי שועייב.

המסלול נכתב על ידי אלי אלידין – חבר קיבוץ לביא
מדריך מוסמך של משרד התיירות בעברית
טיולי אתרים, טיולי טבע נוף, טיולים עם התנ"ך ומקורות אחרים.
טיולים רגליים ואפשרות להשכרת רכב מהקיבוץ.

אלי אלידין – מורה דרך מוסמך – משרד התיירות.
טלפון 050-3278233

צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

טיולים נוספים

נגישות