מלון קיבוץ לביא
הזמנות אונליין

מטיילים בנחל עיון

הפעם ניקח אתכם אל צפון הארץ למטולה.
נסע בכביש 90 צפונה לכיוון קריית שמונה-מטולה. נחנה במגרש החנייה שליד מרכז קנדה.
בקצה הצפוני של אצבע הגליל, ממש בסוף הארץ, יושבת – כבר למעלה מ-112 שנים- המושבה מטולה.
במטולה שבגליל העליון, ממוקם אתר תיירות מהיפים בישראל – "מרכז קנדה", המשקיף אל נוף גלילי מקסים ומציע שפע של אפשרויות לפעילויות ספורט ובילוי, תרבות ונופש. הפעילות במרכז מתאימה לכל הגילאים, למשפחות וקבוצות ובכל עונות השנה.

ב"מרכז קנדה" נמצא מתקן ההחלקה על הקרח. בריכת שחייה חמימה ומפנקת בחורף – מרעננת וכיפית בקיץ.
מתקני הספורט הרבים והמגוונים שבמרכז קנדה עונים לצרכים של כל ספורטאי חובב או מקצוען: טניס שולחן, מכון כושר משוכלל ואולם כדורסל. כמו כן יש במקום באולינג. מומלץ להתעדכן באתר הבית או בטלפון לגבי שעות פעילויות.

ממרכז המושבה נוכל לצאת ולטייל ברחוב הראשי של המושבה, לראות את בתי הראשונים להיכנס למוזיאון הראשונים מוזיאון בית -האיכר, לגלריית בית הגבולות לראות תערוכת אמנות, או לגלריות ולסדנאות של היוצרים המקומיים המוצעות לכם, לבית הכנסת ולקבל אוירה של ראשית ההתיישבות בארץ.
אפשר לנסוע על פי השילוט למצפה דדו, (על שמו של הרמטכ"ל דויד אלעזר).
המקום מציע תצפית מדהימה – (מלווה בהסברים מוקלטים). השקיפו מכאן אל דרום לבנון והר החרמון, עמק החולה והרי נפתלי, תל אבל בית מעכה, ובימים יפים תרחיקו לראות אפילו עד אגמון החולה ומעבר לו. מכאן אתם גם מקיפים במבטכם את המושבה השלווה, טובלת בירוק ומוקפת במטעים שצבעיהם משתנים מעונה לעונה.

לאחר שירדתם מן המצפה, המשיכו והקיפו את מטולה לאורך גדר המערכת. בחלק הצפוני והמזרחי אתם עוברים מעל נחל עיון היפהפה. ראשית המסלול בחורשת וייס – שם תוכלו גם לנוח בצל האקליפטוסים הענקיים, לערוך פיקניק משפחתי ולנשום את השקט של הצפון.
בצד החורשה תראו את אנדרטת הספארי – זכר לחיילים שנפלו באותו פיצוץ נורא בגבול הצפון.
לפני הכניסה לנחל נוכל לראות גשר הרוס מעל נחל עיון. גשר זה פוצץ פעמיים בפעם הראשונה ב"ליל הגשרים" ב-1946 ופעם שניה פוצץ ע"י אנשי הפלמ"ח (לאחר ששוקם ע"י הבריטים) במלחמת העצמאות כדי למנוע פלישת צבאות ערב לשטח המדינה הצעירה.

אם הגעתם בחודשי החורף והאביב, אל תחמיצו את הירידה לנחל, ואת מסלול ההליכה לאורכו – עם המפלים השוצפים ושפע הפריחה הייחודית לאזור, עד למפל התנור – 30 מטרים גובהו. מפל עיון גובהו כ-9 מטרים. בדרך נראה את מצפור הטחנה ומפל הטחנה -21 מטרים – על שם טחנות הקמח הרבות שהיו באזור בעבר, מפלי האשד ופריחה מדהימה בחודשי החורף והאביב. למרגלות מפל התנור נמצאת בריכה צלולה שדגים משתכשכים בה.

*משך הטיול כ-4 שעות.
*כדאי להשאיר רכב אחד בחניון מפל התנור לסוף המסלול.

המסלול נכתב על ידי אלי אלידין – חבר קיבוץ לביא
מדריך מוסמך של משרד התיירות בעברית
טיולי אתרים, טיולי טבע נוף, טיולים עם התנ"ך ומקורות אחרים.
טיולים רגליים ואפשרות להשכרת רכב מהקיבוץ.

אלי אלידין – מורה דרך מוסמך – משרד התיירות.
טלפון 050-3278233

צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

טיולים נוספים

נגישות