פעילות במוזיאון עין דור
מוזיאון עין דור – לכל המשפחה

קיבוץ עין דור, הנמצא כ-20 ק"מ ממלון לביא, שוכן למרגלות הר תבור, בחלקו המזרחי של עמק יזרעאל, בנופו המרגיע של הגליל התחתון. ושם בלב הקיבוץ – ישנו מוזיאון המספר את סיפורו של האדם שחי באזור, מאז שחי אדם כלשהו באזור. מהמוזיאון יכולים ליהנות המבוגרים, אך מוזיאון עין דור הוא בעל אוריינטציה המכוונת גם אל הילדים, באופן הסוחף את הילדים לרצות לדעת, ללמוד ולהכיר עוד ועוד את מה שמוזיאון עין דור מציע. למשל, תוכלו לבקש לקבל כתב חידה, שיעביר אתכם בין הממצאים השונים, ורק כשתמצאו אותם, ותלמדו אודותם – תוכלו להמשיך הלאה בכתב החידה שלכם. המשפחה גם תוכל להרכיב יחד פאזלים, לפתור תפזורות או לפענח כתב יד קדום – והכול באופן שמבטיח לקרב בין בני המשפחה, שהיא תוצאת לוואי רצויה בהחלט של הלמידה במוזיאון.

גם מוזיאון, גם מרכז מלאכות קדום
במוזיאון עין דור מוצגת דרך חייו של האדם בגליל ובעמק יזרעאל מכלים שבהם השתמש, ועד לשלד אדם, המקבל את פני הילדים הסקרנים כבר בכניסה. בחצר המוזיאון ישנו שחזור של בית בד להפקת שמן זית טהור, וגם רצפת פסיפס ושרידים נוספים של מבנים מההתיישבות הקדומה של האזור.

בנוסף, קיים במוזיאון עין דור מרכז מלאכות קדום, כזה המאפשר לא רק לצפות, אלא לקחת חלק של ממש בעשייה קדומה, כמו: לטחון קמח מחיטה שנאספת לקראת שבועות, או לייצר שמן בבית הבד – בדרך הקשה והקדומה של פעם, ואפילו למסוק זיתים ישירות מעצי הזית הגליליים בסמוך לעונת המסיק.

מוזיאון אריכאולוגיה עם הפנים לעתיד
מוזיאון עין דור שם דגש רב על מגוון התרבויות שחיו ועדיין חיות באזור, ועל חיי השותפות, הנובעים מהגיאוגרפיה ודרכי העבודה הדומות – כפי שהן מוצגות בתערוכות המוזיאון, ומשולבות גם בכתבי החידה, הפאזלים ושאר הפעילויות החווייתיות והמשפחתיות – המעבירות את המבקרים במוזיאון דרך הממצאים השונים. לפיכך, ישנה תערכוה נוספת במוזיאון, הנקראת: מבוך השלום. מבוך השלום, כשמו כן הוא: מבוך – המעביר את מי שלוקח חלק בו, (בפעילות שאורכת כ-45 דקות)  דרך שאלות ודילמות מוסריות וחברתיות שונות. כשבסופו של המבוך מוצג סרטון, המסכם את החוויה, ופעילויות נוספות לקבוצות הבאות להתארח, ולקחת חלק במבוך השלום במוזיאון עין דור, שלמרגלות התבור.