מושב מירון – מושב קברי הצדיקים
מושב מירון – מושב קברי הצדיקים

כשאומרים גליל – חושבים ירוק. חושבים הרים. חושבים עמקים פוריים. כאשר אומרים גליל חושבים גם על מסורת יהודית עתיקה וארוכת שנים. על חפירות ארכיאולוגיות. על בתי כנסת עתיקים. וגם על קברי צדיקים. צדיקים רבים פעלו בארץ ישראל בימי תפארתה הגדולים, וגם בשנות הגלות הארוכות.

הר מירון שבגליל העליון הוא מקום קבורתם של צדיקים רבים – טיול בין קברי הצדיקים הרבים הללו יכול להפוך בקלות לטיול של כמה ימים טובים. לפיכך כדי להיות ראליים מבחינת הזמן, ריכזנו עבורכם מספר ציונים חשובים המרוכזים כולם במושב מירון, המרוחק כחצי שעה בלבד ממלון לביא.

רבי שמעון בר יוחאי
רבי שמעון, הרשב"י, תלמידו של רבי עקיבא, מורו של רבי יהודה הנשיא. מחבר הזוהר. סמל תורת הסוד והקבלה. אין אדם בישראל שלא יודע מיהו רבי שמעון. אין אדם בישראל שלא ביקר פעם בציונו הקדוש שבמושב מירון, שעל הר מירון. רבים גם עולים אל הקבר של התנא הקדוש דווקא בל"ג בעומר, יום ההילולה של הרשב"י, יום הדלקת המדורות, הזמן והמקום לעשות חלאקה לפעוטות שכבר מלאו להם שלוש שנים. הזמן שבו הציון ומושב מירון כולו מלאים במבקרים ומבקרות – עד אפס מקום, פשוטו כמשמעו.

הקבר של רבי שמעון מלא כמעט תמיד, אך ישנם זמנים שבהם אפשר ממש להתקרב ולגעת בקבר עצמו, להתפלל בשקט (הן בעזרת הגברים והן בעזרת הנשים). בימים החמים להתקרר במערה הנעימה, ובימים הקרים להתעטף במספר שכבות, ואולי לשתות תה חם שמציעה האישה או האיש שבכניסה. להיות חלק ממניין שמח, להצטרף בשירה להכנסת כלה, או להתפלל בשעות הלילה בימי הסליחות. תמיד החוויה אצל רבי שמעון מלאה קדושה. תמיד יש בה תחושת רוחניות עילאית, שממלאה את הרוח ואת הנשמה בהתרוממות רוח גדולה.

מבנה הקבר עצמו הוא גדול מאוד, בעל מספר כיפות – חלקן בצבע תכלת כנהוג בצפת, וחלקן לבן. כיום ישנן במבנה גם מספר ישיבות וארגוני צדקה, מקום מיוחד להדלקת נרות ועוד.

רבי אלעזר, רבי יצחק ורבי יוחנן הסנדלר, רבי אדא סבא וקבר הלל הזקן
במתחם הגדול של ציונו של הרשב"י קבורים עוד מספר צדיקים גדולים:
בסמוך לכניסה למבנה הגדול של רבי שמעון, ישנו חדר קטן, שבו נמצא קברו של התנא רבי יצחק, שהיה אחד מתלמידיו החשובים של רבי שמעון בר יוחאי.
כמו-כן, בתוך מבנה הקבר עצמו טמון גם בנו של רבי שמעון, הוא רבי אלעזר.
טרם הכניסה למתחם, ישנה ירידה שמאלה אל קברו של רבי יוחנן הסנדלר, תלמידו של רבי עקיבא, ומצד ימין קברו בעל שתי הכיפות של רבי אדא סבא האמורא.
וירידה במדרגות עם הליכה קצרה בתוך החורש הירוק של מירון תוביל אתכם גם למערת הקבורה של הלל הזקן, נשיא הסנהדרין.

מושב מירון, חצי שעה בלבד ממלון לביא – מושב קברי הצדיקים.