קבר רשביקבר רשבי
מסע אל תוך חייו וביקור בקברו של רבי שמעון בר יוחאי

אין יהודי אחד בעולם שלא שמע את שמו של התנא הנודע, רבי שמעון בר יוחאי. הזכרת שמו בלבד מעוררת בכל לב התרגשות. הוא התנא אשר חיבר את ספר הזוהר הקדוש.

על כוחה הגדול של תפילה בקבר הרשב”י אין צורך להרחיב. שמו של “רבי שמעון” המוזכר בפי הכל ביראת כבוד, הפך לסמל ודוגמא לצדיק שבכוחו לפעול ישועות, ולחולל ניסים ונפלאות שמעבר לגדרי הטבע. הקבר המפורסם ביותר בעולם הוא ציון הרשב”י במירון. אלפי אנשים פוקדים אותו ללא הפסקה בכל ימות השנה, כאשר גולת הכותרת היא בל”ג בעומר – יום ההילולא, בו עולים אל הציון מאות אלפים מכל רחבי העולם.

בין הישועות שעשה הרשב”י ישנם חולים שרופאים נואשו מהם וקמו לתחייה, זוגות שהיו חשוכי בנים במשך עשרות שנים זכו לחבוק ילדים. רווקים מבוגרים מצאו את זיווגם, שערי פרנסה נפתחו ושערי המזל. כל אדם שישאל את קרוביו ושכניו, ודאי ישמע על כמה מהם אשר זכו באופן אישי לישועה על ציון הרשב”י הקדוש.

מבנה הקבר גדול ובעל כיפות בצבע תכלת, וכולל חדרים אחדים. בחדר הגדול, בפינתו הדרומית, מצבה המציינת את קברו של רבי שמעון בר יוחאי. במרכז החדר מצבה נוספת המציינת את קברו של רבי אלעזר, בנו של רבי שמעון בר יוחאי. על מצבת רבי שמעון בר יוחאי בנוי עמוד, כעין ארובה, המתרומם מעל הגג ועליו נערכת ההדלקה לזכרו בליל ל”ג בעומר. במבנה מספר רב של חדרים, התפוסים על ידי גופים וארגונים שונים, כדוגמת שני ארגוני הכנסת אורחים המספקים מזון בחינם לבאי המקום.

בתחילת המאה ה-20, כבר היה מירון האתר המרכזי לעלייה לרגל, בכל ימות השנה, בעיקר בתקופה שלאחר פסח, ושיאה בל”ג בעומר. על פי דיווח מאותה התקופה, הגרעין של הפולחן במירון הוא חסידים שעורכים במקום וסביבו תקופות ארוכות של התייחדות, ריקודים, טבילות ותפילות.

רשב”י הפך לסמל של תורת הסוד והקבלה, ולדמות מרכזית באירועי ל”ג בעומר, בהם נערכת מדי שנה הילולה על קברו במירון. למד תורה מפי רבי עקיבא ולאחר מכן אף בבית האסורים, ונמנה עם החוגים שהתנגדו בצורה עזה לשלטון הרומאים בארץ ישראל. הטיף נגד השלמה עם השלטון הזר לאחר מרד בר כוכבא בשל גזירות אדריאנוס ורציחתו של רבי עקיבא.