מעיינות לצד קברי צדיקים
מעיינות לצד קברי צדיקים

מים חיים הם דבר נפלא תמיד; הן בימי החורף הסגריריים, כשבמים משתקפת הצמחייה הגלילית שסביב המעיין, וכמובן שבימות הקיץ החמים – כאשר המים קוראים לכל עובר ושב לשבת, לנוח, לשכשך רגליים או לטבול את הגוף כולו במים קרים, ולהתרענן מהחום. הגליל מלא במעיינות שכאלה, אך ישנם שניים לא רחוק ממלון לביא, שלידם קבורים צדיקים; האחד הוא הצדיק מיבנאל והשני הוא הנביא חבקוק.

עין יבנאל
עין יבנאל הוא מעיין נסתר, שהדרך אליו היא לאוהבי ההליכה בטבע, ולבעלי היכולת לטפס על הר, שתחתיו משתרע ואדי מהפנט ביופיו עם סלעים בזלתיים שחורים וגדולים, ועם בקעה פורה של שדות חרושים מתחת. הדרך לעין יבנאל מתחילה מהמושבה הוותיקה יבנאל, שהתחילה את דרכה ב- 1901(במרחק של 23 ק"מ ממלון לביא). הרכב יוביל אתכם מתוך המושבה אל בית הקברות, שקבורים בו וותיקי וראשוני המושבה וגם הצדיק מיבנאל.

משם תוכלו להמשיך עוד מעט ברכב, ואח"כ ללכת בשביל מלא בצמחייה, סלעים בזלתיים ובנופה של בקעת יבנאל. אחרי עלייה בשביל, ירידה ועיקול פרסה מפתיע של כחצי שעה הליכה בקצב טוב – תגיעו אל מחזה קסום – סלע, שבתוכו נפער פתח עגול של כחצי מטר בלבד, אך בפנים… מים צלולים וקרים בתוך מערה רחבה ועמוקה. המקומיים משתמשים במעיין הנובע הזה כמקווה נפלא, ובעיקר לפני שבת, אפשר לראות בו בחורים צעירים ומבוגרים ומגבת על שכמם פוסעים בדרך היפה, ומתכוננים לקראת שבת המלכה.

עין חבקוק
חבקוק, הנביא מימי בית ראשון, שעסק בשאלת: צדיק ורע לו – נטמן למנוחת עולמים לא רחוק ממלון לביא, וליתר דיוק ליד צומת קדרים במרחק של כ-20 ק"מ מקיבוץ לביא. אמנם יש החולקים על כך וטוענים שהנביא חבקוק קבור דווקא באיראן, או בדרום הארץ;  אולם הרוב מסכימים שהנביא חבקוק קבור דווקא לצד כביש 65 על גבעה המגלה נוף גלילי ב-360 מעלות בתוך מבנה האבנים הקריר והנעים, תחת עץ האלון הגלילי הגדול המעניק לו מצילו.

דרך עפר קצרצרה ממבנה הקבר, תוביל אתכם אל מבנה אבן אחר קטנקן ושבור, ששימש פעם את תושבי הכפר הערבי יאקוק. הצצה אל המבנה הקטן תגלה מדרגות החצובות בו, שיורידו אתכם אל מים קרירים ומרעננים, ליד עצי השיזף הרחבים, שמרעיפים בצילם, ומזמינים אתכם לשבת לנוח בנוף הגלילי, ואולי גם לפתוח את ספר חבקוק ולקרוא על: "הַמַּשָּׂא אֲשֶׁר חָזָה חֲבַקּוּק הַנָּבִיא…"