נחל יבנאלנחל יבנאל | צילום: אורן פלס
עין יבנאל – מעיין נסתר

בליבה של בקעת יבנאל, שוכנת מושבה ותיקה. מושבה שנוסדה כבר ב-1901, באמצע הדרך בין דגניה לכפר תבור – מושבה שבתיה הישנים בנויים מאבן הבזלת השחורה, המאפיינת גם בתים בטבריה וחצר דגניה הנודעת; זוהי המושבה יבנאל.

מי שיכנס עם רכבו למושבה הוותיקה, ויחצה אותה לכיוון בית העלמין – יגיע אל שביל עפר, שאתו אפשר להמשיך עוד כמעה עם הרכב, ואז להחנות רכב רגיל, או להמשיך עם רכב שטח בדרך העפר, שתביא אתכם קרוב למעיין. (המעוניינים מוזמנים גם להיכנס לבית העלמין, שם קבור הצדיק מיבנאל). ההולכים ברגל ימשיכו על שביל סימון אדום, וייפרדו ממנו בראותם מצד שמאל שביל המטפס שמאלה ומעלה לכיוון מחצבה ישנה. ההליכה לכל כיוון אורכת כ-20 דקות.

משם והלאה נטפס, והדרך שהייתה יפה עד כה, עם שיחיה ושפני הסלע או החרדונים המהלכים בה – נפתחת לפתע לערוץ מדהים ביופיו- שאיכותו הסלעית, מצד אחד, מהמם בעוצמתו, אל מול הרכות הנשקפת מהשדות הירוקים והמעובדים שלמטה. העוצמה והיופי יפצו אולי על הטיפוס בדרך התלולה המתפתלת מעלה; ומי שעייף מוזמן לעצור לרגע במקום בטוח, ולשאוף את אוויר בקעת יבנאל, על מצוקיה, שדותיה, שיחיה והעצים שלה. לנשום, להתפעל מהיופי, ולהמשיך לטפס בעלייה.

איה המעיין הנכסף?
לפתע, השביל ייקח אותנו במעין פניית פרסה, ויכניס אותנו לסבך של שיחים, ירוק ויפה בכל עונות השנה. והדרך שטיפסנו, תוריד אותנו קצת למטה, ועוד טיפה, ושם נביט ונחפש סוף סוף את המעיין הנכסף, ואיה הוא? איה המעיין הנכסף?
המעיין, חברים, נובע מתוך הסלע. שם, בשקט ובקרירות מדהימה – שוכן לו מעיין. במערה קטנה, שפתחה בגודל של לא יותר ממטר, נמצאת נביעה קסומה ומיוחדת, שמימיה עמוקים (מגיעים עד חזהו של אדם מבוגר). המערה עצמה, רחבה מספיק כדי להכיל בתוכה מספר אנשים, ונקבה צרה נמשכת בה הלאה, מכניסה את מימיה הקרים עוד מעט מתחת לסלע הכביר ששוכן מעל.

קסום ופראי. בראשיתי ומרענן. מעיין שאין שני לו. מעיין נסתר- שההליכה אליו שווה כל רגע, וכך גם ההפתעה; עין יבנאל. מעיין נסתר.