יבנאל נוףיבנאל
על מושבות והתיישבות

קיבוץ לביא יושב בגליל התחתון המזרחי; אזור מלא יופי, שנופיו הם גליליים וירוקים מצד אחד, אך גם קרובים לצד הבזלתי של הגליל, זה המתקרב לו אט-אט לרמת הגולן הגעשית. האזור הזה, מלא ביישובים חקלאיים, מלאים ברוח וערכים; קיבוצים של כל התנועות הקיבוציות למיניהן, כמו גם מושבים שיתופיים או מושבי עובדים, וגם התיישבויות המזכירות כיום צורת חיים עירונית יותר. ולכולם, לכל היישובים המקסימים הללו משותף אחד – כולם התחילו מתישהו. וההתחלה של רובם, הייתה במאה אחרת. מזמן מזמן… או שאולי לא כל כך מזמן – תלוי את מי שואלים.

אנו מזמינים אתכם "לקפוץ" לשתי מושבות כאלה בקרבת קיבוץ לביא, שמייצגות באופן זה או אחר את תחילתו של היישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל. ומקום טוב להתחיל בו הוא המושבות של העלייה הראשונה, כלומר, אלה שנוסדו בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. אז בואו נתחיל.

כפר תבור
בשנת תרס"ב 1901 – הגיעו כמה חלוצים ממספר מושבות וותיקות כבר בארץ ישראל (כמו זכרון יעקב – 1882, ראש פינה – 1882 ומטולה – 1896) וביקשו להקים יישוב חדש. בתחילה נקרא היישוב מסחה כשם היישוב הערבי הסמוך. אך, אוסישקין שביקר ביישוב ב-1903 תמה כל כך על שאין להתיישבות הציונית החדשה שם עברי, והציע לקרוא ליישוב החדש: כפר תבור. עם שם הר התבור היפיפה, שלמרגלותיו יושב לו כפר תבור – בשלווה ובמנוחה.

כפר תבור נמצא כרבע שעה בלבד ממלון לביא, ובהסתובבות בכפר תוכלו לראות "ממצאים" רבים מפוזרים, עוד מאותם ימים ראשוניים של אז.

יבנאל
המושבה יבנאל עלתה לקרקע ב-1901, בגלגולה הציוני. אך, הרבה לפני כן, ישב שם יישוב יהודי עוד מהתקופה המקראית. לפיכך, בקרבה רבה ליבנאל של היום תמצאו עתיקות וחפירות ארכיאולוגיות רבות. סיבוב בין רחובותיה של יבנאל יגלה לכם בקלות מהם בתיה החדשים, ואילו בתים הם מאותה תקופה של התיישבות יהודית מחודשת של העלייה הראשונה.

יבנאל, ממוקמת בבקעת יבנאל מלאת ההוד וההדר, בעלת נוף סלעי ופראי לצד שדות חקלאיים מתורבתים, ונמצאת במרחק של כ-20 ממלון לביא.