ידיים אוחזות חסה
קטיף עצמי ומבוך אמתי

שדות עמק יזרעאל הם סמל לחקלאות ציונית. סמל להתיישבות. סמל לאהבת האדמה. במערב העמק יושבים להם שני מושבים; האחד תחילתו וגם הווייתו קשורים לציונות הדתית, והשני החל את דרכו כיישוב טמפלרי נוצרי, אך עד מהרה עבר לידיים של עובדי אדמה יהודיים, שהפכו את השדות ליפים ופוריים.

שני המושבים: שדה יעקב מזה ובית לחם הגלילית מזה – מציעים למבקרים בהם כיום – חוויה המחברת אל שדות העמק מכיוון קצת אחר, שיש בו הרבה חיבור לטבע והרבה הרבה משחק ודמיון…

קטיף עצמי בבית לחם הגלילית – קטופותי
בית לחם הגלילית, כ-38 ק"מ מקיבוץ לביא – החלה דרכה כיישוב טמפלרי נוצרי, ובתיה מעידים על כך באסתטיקה הגרמנית המהודקת שלהם. כמובן שלא מדויק יהיה להגיד זאת, בלי ללכת עוד הרבה הרבה שנים לאחור לזמן שהייתה שם התיישבות יהודית, שנזכרת עוד בספר יהושוע, ומשתייכת לנחלת שבט זבולון.
בכל מקרה, היום זהו מושב יהודי לכל דבר, ויעידו על כך המשקים, הרפתות והשדות המעובדים הרבים.

אחד מהמשקים הללו מציע חוויית קטיף עצמי – לאורך כל השנה. בכל עונה מוצעים לקטיפה שלל גידולי העונה – מפטל אדום ועסיסי, דרך מלפפונים ירוקים ועד לעשבי תבלין משובחים לתה ולכל תבשיל. החוויה הופכת אתכם למלקטים ליום אחד, המתחברים לפן החקלאי והאדמתי שלהם. את הקטיף ניתן אח"כ לקחת אתכם – לאכול ככה ירוק וטבעי, או לבשל בתוך איזו קדרה או חביתה מעוררת תיאבון.

המבוך של שדה יעקב
שדה יעקב הוא היישוב הראשון של הפועל המזרחי, שנוסד כבר בשנת 1927, ונקרא אחר כבוד על שם הרב: יעקב ריינס – ממייסדי הפועל המזרחי. המושב הגובל בטבעון, נמצא במקום מרכזי ליד צומת השומרים כ-35 ק"מ ממלון לביא.

בין השדות והגידולים והרפתות של שדה יעקב, מצוי גם גידול אחר ומוזר. 9000 מטרים רבועים של שיחים גזומים היטב – מחביאים בתוכם 3000 מטרים של שבילים, הבנויים כמבוך מתוחכם. המבוך מזמין אתכם, בתיאום מראש, להגיע וללכת לאיבוד בתוך המבוך הענק. זוהי חוויה מיוחדת במינה, המעבירה אתכם לזמן מה כמו עליסה בארץ הפלאות – להלך בתוך מבוך שספק אמת הוא, ספק דמיון. כי כמו שאמר מיכאל שהקים את המבוך: "אם לא תכנס – איך תצא"?