קרני חיטין
קרני חיטים – הרי געש, קרבות מפוארים ופרח רגיש ועדין

שתי קרניים סלעיות יקדמו את פניכם כשתגיעו אל הגן הלאומי קרני חיטים. שתי קרניים, שבתוכם שקוע לוע הר געש. הר הגעש אמנם לא פעיל, כך שאין סכנה ממשית בטיול רגוע על הקרניים, או בתוך הלוע; אך הוא שמור מאוד, למעשה זהו הר הגעש השמור ביותר ממערב לירדן, ובשל כך, אפשר לזהות בקלות את צורתו.

קרב התבוסה האולטימטיבית לצלבנים
לפני 800 שנה בערך, וליתר דיוק, בשנת 1187 הגיעו לכאן הצלבנים – לבושים מכף רגל ועד ראש במלוא ציוד המלחמה המשוכלל בותר שניתן לדמיין באירופה. מגנים וקסדות, רומח וחנית, מגפיים כבדות ושרשראות. רכובים על סוסים, מזיעים מחום מנטל הציוד הכבד – באו הצלבנים לפגוש את הצבא המוסלמי, שבהתאם לתנאי השטח ומזג האוויר הגיע בלבוש קליל ונוח. והתוצאה? צפויה מראש. המוסלמים, בהנפת חנית קלה, הנחילו תבוסה ניצחת ומוחצת לצלבנים עטורי תרועות ותלבושות המלחמה. והנה כי כן, צלאח א-דין ניצח, ותבוסתם והתפוררות שלטון הצלבנים באזור, לא אחרה לבוא.

חומות עתיקות וביצורים וגם יישוב יהודי עתיק יומין
בביקור בגן הלאומי קרני חיטים תוכלו גם לבקר בין חומות עתיקות מזמנים שונים. כמו גם, בין ביצורי תעלות ששימשו את ערביי האזור לתקוף את הנוסעים לטבריה, בתקופת מלחמת העצמאות. ואכן אם תעלו לראש הגבעה, תוכלו למצוא תצפית יפה על אזור נרחב, החולש על בקעת ארבל הסמוכה, ובימים של ראות טובה אפשר לראות מהגלבוע ועד החרמון ומהרי הגלעד עד הרי נצרת. במבצע דקל ביולי 1948 הצליחה חטיבה 7 לשחרר את האזור, ולהשיב את השקט והביטחון לנוסעים בדרכים.

באזור שכנה גם העיירה התלמודית כפר חיטיא, שאליה מסופר שברח רבי יהודה הנשיא מפני ריש לקיש, לאחר מחלוקת שהתגלעה ביניהם. המקום גם מוזכר בראשית רבה ובמדרש, כמקום מוצאו של האמורא יעקב איש כפר חיטייא.

קבר נבי שועייב
הדרוזים מאמינים כי במקום קבור יתרו, חתן משה. למעשה, הן באיסלאם והן אצל הדרוזים נחשב יתרו קדוש גדול, ואצל הדרוזים נחשב יתרו לגדול הנביאים. זהו, אם כן, מקום קדוש לדרוזים. כיום, האתר משופץ ומהווה מקום עלייה לרגל לדרוזים רבים. תוכלו למצוא שם גם חנייה ושירותים מסודרים.

פזמון ליקינתון
אם תזכו להגיע אל קרני חיטים במחצית השנייה של החורף, תוכלו גם לפגוש את פרח היקינתון היפה. היקינתון הוא בעל בצל רב שנתי, ואפשר ליהנות מפריחתו היפה כבר בינואר באזור קרני חיטים, ובמורדות החרמון תמשיך פריחת היקינתון המפוארת עד מרץ.

אז, הנה לכם טיול נוח ונעים לכל המשפחה, במרחק של כרבע שעה בלבד מקיבוץ לביא, בכל ימות השנה.