שביל הרקפות של מגדל העמק
שביל הרקפות של מגדל העמק

העיר מגדל העמק, שרבה הוא הרב יצחק דוד גרוסמן – טומנת בחובה, פרט למפעל החיים של האיש המוערך ורב הפעלים הזה; גם שביל קסמים. הוא שביל הרקפות.

מגוון עצום של רקפות
בצפון מערבה של העיר המנומנמת של עמק יזרעאל, שוכן לו שביל, המתמלא מחודש דצמבר ועד לאפריל בכמויות אדירות של רקפות. רקפות ורדרדות ולבנות, וגם סגלגלות ואפילו סגולות וכמעט אדומות. בתוך חורשת אורנים, שמנקדים אותה פה ושם גם עצי אלון צעירים – נחה לה שכיית החמדה המדהימה ביופייה הזו.

בין מגוון הרקפות העצום, קמה לה מפעם לפעם גם כלנית אדומת ראש, כדי להזכיר שגם היא פורחת בחורף הקר. גם כלניות לבנות מנקדות את הגבעה, אבל בגלל הלובן שלהן – הן נבלעות בין חברותיהן הרקפות, המזכירות אותן בצבען.

הרקפת – משתבחת עם השנים
זהו מסלול מעגלי של 250 מטרים בלבד, בתוך הצל הנעים של חורשת האורנים. 250 מטרים בלבד, שיובילו אתכם במסע מלא ריח ויופי.

אחד הדברים המדהימים ברקפת, הוא שמדובר בפקעת, המצמיחה משנה לשנה עוד ועוד צברים של פרחים. למעשה, אפשר לזהות את גילה של הרקפת לפי כמות הפרחים שלה. ככל שפקעת הרקפת רכה וקטנה בשנים – צומחים מאותה הפקעת מעט פרחים. וככל שתראו צבר גדול יותר של רקפות, היוצא מאותה פקעת – דעו לדם שתחת האדמה נחה לה פקעת וותיקה בשנים וגדולה.

באופן זה, מובטח לנו שאם נשמור על שביל הרקפות של מגדל העמק, בכל שנה שתחזרו אלינו אל מלון לביא – תוכלו לראות בשביל הנפלא הזה עוד ועוד ועוד רקפות. שביל הרקפות של מגדל העמק, כ-30 ק"מ מקיבוץ לביא, מסע נפלא אל תוך העמק.