קטע לאורך השביל ליד תל בית ירחקטע לאורך השביל ליד תל בית ירח
שביל סובב כנרת – מכפר נחום לגשר אריק

סובב כנרת

תקופת הסתיו היא תקופה נפלאה לטייל בה – מזג האוויר עדיין איננו קר, ובוודאי לא חם כמו בימות הקיץ. ואם מדובר על טיול סובב כנרת, הרי שחומו של הקיץ בוודאי מעיב מעט על הנאת הטיול. שכן, הכנרת שוכנת 212 מטר מתחת לפני הים… וזה, אין ספק מקום די חם.

אז, אנחנו מזמינים אתכם לטיול רגלי נינוח ונעים באחד מהמקטעים של שביל סובב כנרת – דווקא עכשיו בסתיו. שביל סובב כנרת הוא פרויקט נפלא של בניית מסלולי הליכה ומסלולי אופניים קרוב לכנרת – באופן המפגיש אותנו מקרוב עם נופיה המיוחדים, הצומח והחי שלה.

4 ק"מ של יופי
תחילת המסלול הוא בחנייה של הגן הלאומי כפר נחום (28 ק"מ ממלון לביא). מי שמעוניין יכול להיכנס למתחם הכנסייה היוונית האורתודוכסית של כפר נחום, עם מראה מיוחד של כיפות ורודות הבוקעות מתוך המבנה הלבן.

הדרך מזרחה תיקח אתכם אל מצפה יורי שטרן הצופה אל הכנרת (דרך זו מונגשת לכיסאות גלגלים). בהמשך תפגשו את הצמחייה הרבה והמגוונת הגדלה פרא באזור זה של הכנרת – למשל, שיזף ושיטה מכחילה וגם אשלים וצמחיית נחלים פראית.

המשך הדרך עוברת במדשאות המטופחות של חוף אמנון – מקום נפלא לעצור בו למנוחה, ולשאוף אל קרבכם את ניחוחות הכנרת. אחרי חוף אמנון תפגשו מעין מפרצונים קטנים וחמודים שהם מקום מנוחה אהוב במיוחד על שפני הסלע המוציאים את גופם בינות הסלעים – על מנת לספוג את קרני השמש אל קרבם.

בהמשך מחכה לכם חורבת עייש (חורבת הבקתה), שהוא מבנה בזלת ששימש את השבט הבדואי ערב אל-הייב (שבט ששיתף פעולה עם צה"ל עוד מימי מלחמת השחרור, וממשיך לעשות זאת עד היום).

כעת מובילה הדרך אל הדלתה של הירדן, היוצרת מקום פורה לצמחייה נמוכה על המים, שנראית כביצה יפה ומוריקה. ליד חורשת האקליפטוסים שבהמשך כדאי להיעצר – מפני ששם ממתינה לכם בריכת מים (עין יצר), שאליה אוהבות להגיע ציפורים רבות. למשל, תוכלו לראות כאן את ריקודו מהיר הכנפיים של הפרפור העקוד המתפאר בנוצות שחורות ולבנות מפוספסות. השלדג לבן החזה היפיפה מלא הצבעים עם מקורו הארוך אוהב גם הוא לנוח כאן. קורמורנים גדולים ושחורים מהלכים כאן במים, ואנפות לבנות מהדסות לצידם בנחת. ומזמור ציפורי השיר שמסביב – מוסיף לכל האווירה פסטורליות ציורית כל כך, שלרגע תשכחו את כל צרות העולם.

המסלול המקסים הזה מסתיים בגשר אריק, מעל נהר הירדן. מקום טוב לסיים בו, להיזכר בכל המקומות הנפלאים שעברתם בהם – ופשוט פשוט : להודות.