קטע לאורך השביל ליד תל בית ירחקטע לאורך השביל ליד תל בית ירח
שביל סובב כנרת

פעם לפני 20 שנה ויותר, מי שבחר לטבול בכנרת – יכול היה לעשות זאת בקלות. מקיפים ברכב או ברגל את האגם המתוק והיפה, רואים חופים רבים בדרך, ובוחרים להיכנס לאיזה חוף שרוצים, מתי שרוצים, איך שרוצים ובלי לשלם על זה אפילו אגורה. כי הכנרת היא הרי של כולנו. אבל, היום לצערנו המצב שונה לחלוטין. היום גידרו להם אנשים פרטיים את רוב חופי הכנרת, שלא כחוק ובאין מפריע, והם דורשים שאנשים ישלמו להם כדי להיכנס.

בשנים האחרונות החליטה החברה להגנת הטבע להשיב לכנרת חלק מזוהרה הישן והמוצדק, ע"י פיתוח שביל סובב כנרת. באופן זה, יוכלו אנשים לשוב ולטייל לאורך הכנרת ברגל, וליהנות גם מטבילה במים בחלק מהמקומות, וגם מהיכרות קרובה יותר – של החי והצומח הנפלא של הכנרת וחופיה. אז, אמנם שביל סובב כנרת אינו שביל אחד רציף, אולם זוהי השאיפה לעתיד לבוא, ובינתיים פיתחה החברה להגנת הטבע בעזרת מתנדבים רבים- בני נוער ומבוגרים – כמה שבילים מקסימים בני קילומטר עד חמישה קילומטרים כל אחד – באופן המקרב ומחבר אל היופי הנשכח של הכנרת הקסומה.

הנה הצעות לטיול בארבעה מהמקטעים הללו:

 • מהירדנית לבית הקברות של קבוצת כנרת
  הירדנית הממוקמת כ- 20 ק"מ בלבד מקיבוץ לביא, היא מקום קסום לכשעצמו – לאחר שתחנו כאן את הרכב; תוכלו לקפוץ כאן לירדן העמוק והרחב, רגע לפני שהוא מחבר את מימיו לכנרת. מקטע סובב כנרת הזה יעביר אתכם גם ליד סכר דגניה, בית המוטור וחורשת האקליפטוסים האגדית, המוכרת משירה של נעמי שמר: "חורשת האקליפטוס, הגשר הסירה…" סיומו של מקטע זה יביא אתכם אל מקום קבורתה של נעמי שמר, בת קבוצת כנרת. וגם אל משוררת אחרת בת הקבוצה, היא: רחל.
 • מכפר נחום לגשר אריק
  כפר נחום, הנחשב כאתר צלייני ידוע ומפורסם, נמצא כ-30 ק"מ מקיבוץ לביא, והוא מקום ההתחלה של מסלול זה, שיעביר אתכם מכאן ועד לגשר אריק המפורסם – באזור שכולו ביצות. לא כאלה שהמלריה של פעם שוררת בהן, אלא אזור מלא צמחיית ביצות יפיפה; המביאה אליה מגוון רחב של ציפורי מים המקשטות את החופים, המים והשמיים במעופם, ובצליל קולם הנעים. אל החגיגה הזו מצטרפים עוד חיות מים וחוף קטנות וחמודות.
 • מקיבוץ האון לקיבוץ מעגן
  מסלול זה יוביל אתכם בין השטחים החקלאיים של הקיבוצים השוכנים להם על גדות הימה. תעברו כאן ליד תחנת שאיבה ישנה, ששימשה בעבר להשקיית השדות. המסלול הזה מגלה גם פינות חמד מקסימות של הכנרת, המזמינות אתכם להיכנס, להתרענן ולטבול. זהו מסלול של 5 ק"מ בערך, והחנייה ליד קיבוץ מעגן נמצאת כ-25 ק"מ ממלון לביא.
 • מחוף שקמים לטבריה
  זהו מסלול "עירוני" יותר, המתחיל מצומת צמח (24 ק"מ מקיבוץ לביא), ומסתיים על הטיילת היפה של טבריה. בדרך תפגשו גם את הגן הלאומי חמת טבריה ואת קברו של רבי מאיר בעל הנס. קחו בחשבון שזהו לא מסלול טבעתי, ויודעי דבר ממליצים לטייל במסלול הזה דווקא רכובים על אופניים. עוד דרך להכיר את הכנרת היפה שלנו מקרוב.