נחל ציפורי
שביל שמשית – מסלול לכל המשפחה

ביער שמשית, השוכן בסמוך לצומת המוביל, יצרה קק"ל מסלול שאורכו שני קילומטרים. מסלול הנגיש כולו לעגלות ולכיסאות גלגלים. נעים מאוד ומוצל בחלקו. מסלול המפגיש עם החורש הטבעי והנטוע של האזור, עם השדות הפוריים של עמק יזרעאל, כמו גם עם גת עתיקה ומערה קדמונית ותצפית יפה על העמק ועל נחל ציפורי. בקיצור, מסלול נאה ויאה לכל המשפחה.

וכל זה, כ-25 ק"מ בלבד ממלון לביא. מומלץ מאוד לאורחינו, בין אם ברצונכם ללכת בשבילי הארץ ובין אם תרצו לשבת רגע קט תחת צל החורש הים תיכוני, וליהנות מארוחה קלה על שולחן קק"ל; או מה שמכונה בשפת העם: לעשות פיקניק…

ללכת בין שבילי החורש
המסלול מתחיל ממש בסמוך ליישוב הקהילתי שמשית. זהו יישוב שעלה על הקרקע בשנת 2000, כחלק מהתוכנית ליישוב הגליל, שנקראה: קדמת הגליל. בחנייה הנוחה והמוצלת תראו שלט המתאר שלושה מסלולים: שביל שמשית הקצר, סובב שמשית שהוא שביל של 10 ק"מ, וגם שביל סינגל לאופניים. כל המסלולים חביבים מאוד, אך גם מי שיבחר במסלול הקצר והנוח – יוכל לראות בשעתיים של טיול נינוח לכל המשפחה – נוף משתנה, חורש מגוון ועתיקות.

חלק גדול מהחורש כאן הוא של אלוני תבור, שהבלוטים הגדולים שלו (5 ס"מ) אהובים במיוחד על העורבני. ומי שמכיר את העורבני יודע שזו ציפור יפיפייה בגודל של עורב בערך – עם נוצות כחולות, חומות-אפורות, שחורות וקצת לבנות. אתם מוזמנים להרים ראשיכם, ולראות עורבנים רבים מקפצים מצמרת לצמרת. הילדים מוזמנים
לחפש למרגלות האלונים נוצות כחולות מפוספסות, שנשרו מכנפי הציפור היפה, ולקחת הביתה למזכרת.

בנוסף לאלון התבור תפגשו פה גם אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית ועוזרר קוצני ולבנה רפואי, וכמובן גם עצי ברוש שניטעו ע"י קק"ל.

תצפית על העמק ומערה וגת קדמוניות
הדרך תוביל אתכם אל תצפית אל העמק ושדותיו המעובדים, ואל נחל ציפורי השלו שמתחיל את דרכו בהרי נצרת כ-8 ק"מ מכאן, ומצרף מימיו בהמשך אל הקישון, שנשפך אח"כ לים התיכון, כמובן.

בהמשך תפגשו מערה, ששימשה למגורים שנים רבות לפני הספירה. ואח"כ תגיעו גם אל גת, שנשתמרה במצב מצוין, כך שאפשר ממש לראות הן את האזור שבו דרכו על הענבים ברגליים, והן את התעלה שממנה נשפך התירוש אל שאר התהליך – עד שהוא עובר תסיסה, והופך ליין טוב.

החזרה לחניון תוביל אתכם אל צל הברושים, ואל האפשרות לשבת לרגע ולשתות מים קרים וטובים; רגע לפני שאתם עולים על האוטו וחוזרים אל החדר הנעים של מלון לביא שבקיבוץ לביא – שמאחל לכם: טיול נעים!