שמורת הר תבור
שמורת הר תבור

את הר תבור קל מאוד לזהות. ממערבו נראה ההר למרחוק כבר מצומת התשבי. כיפה יפה וכמעט מושלמת המתנשאת לגובה של כ-400 מטרים. ומשם, מראש הכיפה – נפרש נוף יפיפה מקצה עד קצה. השמורה נמצאת כ-20 ק"מ בלבד ממלון לביא, ומומלץ להגיע אליה… כל ימות השנה.

היסטוריה
בליבו של הגליל העליון ועמק יזרעאל עומד לו הר תבור. שמו התפרסם ונודע עוד בתנ"ך – כאשר שבטי הצפון ניהלו קרב איתן עם הכנענים, וברק נלחם שם בכל עוזו ותפארתו בסיסרא. מהקרב הזה ידועה לכולם גם דבורה הנביאה – אחת מהנשים המנהיגות הבולטות והזכורות לטובה של עם ישראל.

כבר בתקופת בית שני שימש ההר כמקום אסטרטגי אותו תפסו החשמונאים, והקימו עליו ביצורים מפני הרומאים שעמדו לכבוש כל פיסת אדמה בארץ ישראל. בגלל אופיו הבולט כל כך של ההר המיוחד הזה – היה זה גם אחד מהמקומות שממנו נהגו בני ישראל להדליק מדורה, כדי לאותת כי הנה הגיעה מולדו של ירח חדש, ואתו חודש חדש.

צומח וחי
שמורת הר תבור משמרת בעיקר אלונים מצויים ואלה ארץ ישראלית. אך בשמורה צומח, מן הסתם, גם אלון התבור – שנקרא על שם ההר הנישא. גם אלה אטלנטית ואלת הכלאיים תמצאו צומחות ברחבי השמורה. ומתחת לעצים שלל פרחים המתאים לכל עונה ועונה.
בסתיו – יש כאן שלל חלמוניות צהובות ועדינות.
בחורף – אירוס גלבוע סגול ומרהיב ביופיו.
ובאביב – אין ספור צבעונים וסחלבים ועוד פרחים אביביים צבעונים.

שמורת הר תבור היא גם ביתם של עופות דורסים רבים וגם של ציפורי שיר. שועלים רבים גם הם קוראים לשמורת הר התבור ביתם וגם זאבים ותנים רבים הנשמעים בלילות למרחוק. שפני סלע חומים ומצחיקים ונמיות ודורבנים יש כאן לרוב. ובמערות המקשטות את ההר הכיפתי חיים עטלפים רבים, וביניהם גם זנים נדירים. וקרוב לאדמה תמצאו לא מעט צבים, חרדונים, לטאות ונחשים.

מסלולי טיולים
בשמורת הר תבור מספר מסלולים בדרגות קושי שונות. השביל השחור סובב הפסגה הוא שביל קל ויפיפה, מפני שאפשר להגיע קרוב אליו עם הרכב. השביל הירוק הוא שביל תלול, המתחיל בכפר שיבלי שבתחתית ההר ומגיע עד לפסגתו. וכמוהו גם השבילים האדום והכחול – היוצאים בהתאמה מקיבוץ גזית ומהכפר אום אל ע'נם, ומטפסים מעלה.  גם שביל ישראל עובר בשמורת הר תבור.

אך לא משנה באיזה מסלול תבחרו, קל או קשה, ארוך או קצר – הנופים והתצפיות שיגלו בפניכם הם מרהיבים ויפים מכל כיוון ולכל כיוון – באשר הם שם.