פריחת התורמוס
תורמוסים ושלל פריחות בקניון הבזלת

מהקיבוץ גזית, הנמצא במרחק 20 דקות בלבד ממלון קיבוץ לביא, יוצאת דרך עפר המסומנת באדום, והדרך הזו מובילה אל נחל תבור – אחד מהנחלים היפים ביותר בגליל התחתון. נחל תבור ארוך, וישנם כמה מסלולים אפשריים. המסלול שאנו מציעים כאן, הוא מסלול מעגלי, המתאים לכל המשפחה, אם כי יש בו עלייה אחת תלולה, כך שכדאי להתכונן מראש, מתוך היכרות עם בני המשפחה.

צבי ארץ ישראלי
באזור קיבוץ גזית, עובר נחל תבור בפיתולים רבים דרך סלעים בזלתיים, האופייניים לאזור – וברבות השנים התחתרו המים כה עמוק, עד שהם יצרו ואדי עמוק וצר – הוא קניון הבזלת. בצדי הקניון הבזלתי, ישנם כרי דשא נרחבים ופתוחים, ומי שאוהב במיוחד את כרי הדשא הללו הוא הצבי הארץ ישראלי. זוהי אותה חיה אצילית ויפה, שהוכרזה כחיה הלאומית של מדינת ישראל, ולמעשה היא מהווה סמל של ארץ ישראל עוד מתקופת התנ"ך, ולא אחת משתמשים בשם נרדף לארץ ישראל: ארץ הצבי.  את הזכר המרשים ניתן לזהות בקלות, בשל קרניו הארוכות והגבוהות, הישרות כמעט. כמובן, שככל שנהיה שקטים יותר בהליכה במסלול היפה, נזכה לפגוש יותר צבאים.

פריחות של חורף ואביב
תקופת הקיץ באזור זה של מזרח עמק יזרעאל, נוטה להיות חמה מאוד, ולכן כדאי לטייל בנחל תבור דווקא בתקופת החורף, או האביב. תקופה זו, של סוף החורף והאביב – מביאה אתה גם שלל פריחות מדהים, שצובע את המרחבים הפתוחים שליד הנחל ביופי ובריח קסום. סוף ינואר, פברואר ותחילת מרץ – צובעים את האזור בכחול-סגול המהמם של תורמוס ההרים, שפרחיו הקטנים מטפסים על העמוד הזקוף והגאה שלו. וכל הסגול-כחול הזה, מופיע בינות האדום של הכלנית המצויה, ומאוחר יותר הנורית והפרג. גם העירית הגדולה והורדרדה מכסה את האזור בחגיגיות של סוף החורף ותחילת האביב.

בשלב מאוחר יותר, נצבע האזור בצהוב נועז של סביון אביבי, וכמות נכבדת של חרדל יפה וטעים. וכשאנו אומרים טעים, אנו בהחלט מזמינים אתכם, פשוט לקטוף מעט מהפרח החרדלי, ולאכול – כך תוכלו לטעום חרדל אורגני וטבעי, ומביני דבר גם ידעו לספר על הסגולות הרפואיות הרבות שלו.

פריחה, זרימה של מים בנחל בזלתי וצבי ארץ ישראלי – כל כך הרבה קסם במקום אחד.