שמורת הר תבור
תצפית מראש הר תבור

הר תבור

יש הר אחד באמצע עמק יזרעאל. הוא מתנשא גאה מעל העמק. יפה, במעין פעמון גאוס מושלם. באמצע העמק, העמק הפורח, העמק המצמיח שדותיו – עומד לו הר התבור. יפה ההר למרחוק, וכשמתקרבים אליו מתמלא הלב בעוד פליאה על שום יופיו הרב גם מקרוב. אך, מי שגם יטפס עליו, יגלה שלמרגלותיו נגלית תמונה שיופיה גם היא לאין שיעור. שדות העמק מסודרים פרושים תחתיו. הרי נצרת והכרמל, הרי גליל וגולן – נוף מקצה לקצה נגלה, משתקף. והיופי וההוד כה רב, שאי אפשר שלא להודות על כל השפע הזה, שבו ניחנה ארץ ישראל.

הדרך היפה
את הדרך היפה ממלון לביא ועד הכפר שיבלי, ששוכן למרגלות התבור, יעשה הרכב בכמחצית השעה, מרחק 22 ק"מ בלבד. יפה היא הדרך הזו – שדות העמק קרובים. בקיץ תירס ומלונים ואבטיחים, ובסתיו כותנה. כרמים של זיתים ושקדים ומטעים של עוד כמה פירות נפלאים גדלים פה, מכים שורש כל השנה. והאלונים העתיקים והאלות והחרובים ועצי הזית – כולם היו פה ויהיו פה כנראה עוד הרבה אחרינו. יפה העמק. שירים רבים נכתבו עליו. דמעות רבות נשפכו למענו. והלב מפעם בעוצמה אל מול כל היופי הזה. אך, יופיו של עמק יזרעאל נגלה אפילו יפה פי כמה מראש הר תבור.

בואו גם אתם אל הכפר שיבלי ששוכן למרגלות ההר היפה הזה, והתחילו אט-אט בטיפוס המתעקל עיקולים חדים ומפותלים כנחש, ועלו אל ראש ההר, החנו את הרכב כשתראו חנייה, צאו החוצה ונשמו לרווחה רגע לפני שכל היופי הבלתי נתפס הזה יגלה בפניכם. ונא לא לשכוח לומר: תודה שבראת. תודה שנתת. תודה. תודה.

התצפית הנגלית
מה נגלה מראש ההר? על אף שגובהו של התבור הוא 562 מטר מעל פני הים, ויש גבוהים בהרבה ממנו באזור הגליל. הרי שייחודו הוא בכך, שהוא מתנשא במרכז העמק – מה שנותן לו את היתרון האסטרטגי העצום של הר שאין מפריע לו למרחקים.

  • בראש ובראשונה רואים מכאן את שדות העמק. כאן ניתן להבחין בבירור בשדות המלבניים הקטנים יחסית, המשנים את צבעם מעונה לעונה, לבים השדות העגולים והגדולים פי כמה. השדות הקטנים הם בדרך כלל שדות תושבי הכפרים הערביים של האזור. ואילו השדות הגדולים והעגולים הם שדות של קיבוצים ואיגודים חקלאיים אחרים של עמק יזרעאל. והשדה העגול על שום מה? על שום ההמצאה הישראלית הגאונית של עגלת ממטרות ארוכה וצרה, הנעה כמחוגה, ומשקה את השדה באופן אחיד ויעיל.
  • ומכיוון שעמק יזרעאל הוא… עמק. הרי שמסביב – הרים, הרים לו. אז בואו ונראה אילו הרים רואים מכאן.
    הכרמל וכתף הכרמל (המוחרקה) נראים כאן בברור. הרי נצרת והר גלבוע ועפולה וגבעת המורה. גם כפר הנוער כדורי והדרך היפה אליו נראית מכאן בברור. בתצפית הפונה מזרחה אפשר לראות גם את הרי הגולן, ולכיוון צפון מתנשאים הרי הגליל וגם החרמון כמובן.

חשוב לציין שבעליה משיבלי ועד לראש הר תבור ישנן מספר חניות קטנות; אפשר לעצור בכל אחת מהן, או רק  בחנייה הגדולה שבראש ההר, ליד הכנסייה.

אבל, תבחרו במה שתבחרו – תנו ליופי הזה להיכנס אל הלב ולפתוח אותו. וזכרו לקחת קצת מזה, או לפחות קצת מהתחושה הנהדרת הזו – אח"כ גם הביתה.